فرمانده مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه تاکنون ۶۰۰۰ کشتی تجاری و نفتکش توسط نیروی دریایی ارتش اسکورت شدند، گفت: در حال حاضر ناوگروه ۷۹ نداجا با اقتدار در حال گشت‌زنی در مدار ۱۰ درجه شمال اقیانوس هند است.

به گزارش مهر گیلان-امیر دریادار دوم مهدی شعبان‌زاده در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه هفتم آذر سال ۵۹ نقطه عطفی در تاریخ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود، اظهار کرد: در زمانی که دشمن تا دندان مسلح به میهن اسلامی‌ حمله کرده بود نیروی دریایی با عملیات مروارید به جنگ با نیروی دریایی عراق رفت و یکی از اهداف حمله سراسری عراق به ایران توسعه جغرافیایی مرزهای خود بود که با برنامه ریزی و دلاورمردی‌های جوانان این مرز و بوم توطئه شوم عراق نقش بر آب شد و حتی نتوانست تا پایان جنگ صادرات نفتی از دو پایانه داشته باشد.

فرمانده مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه این پیروزی اولین پیروزی اثربخش در دریا بود، افزود: در طول دفاع مقدس هم کشورهای مختلف با هدایت آمریکا می‌خواستند نظام اقتصادی، صادرات و واردات ایران از دریا را  مختل کنند که نیروی دریایی با اسکورت کشتی‌های تجاری باعث حفظ شریان اقتصادی کشور شد؛ بیش از ۱۰ هزار کشتی تجاری و نفتکش در طول دفاع مقدس اسکورت شدند و اقتصاد نظام در آن برهه حساس که نیاز شدید به صادرات و واردات داشتیم حفظ شد.

شعبان‌زاده با بیان اینکه بعد از دفاع مقدس تامین نیروی انسانی در دستورکار نیروی دریایی قرار گرفت که باعث تحول شد، گفت: نیروی انسانی مهمترین سرمایه هر سازمانی است که مهمترین شاخصه آنها تعهد و تخصص بوده تا بتوانند به صورت مستقل ماموریت‌ها را انجام دهند.

وی با بیان اینکه دانشگاه امام نوشهر، مرکز آموزش تفنگداران در منجیل و مراکز آموزشی در سیرجان و تخصص‌های دریایی در رشت از مراکز مهم تربیت نیروی انسانی نیروی دریایی در حوزه آموزش‌های نظامی است، عنوان کرد: تربیت نیروی انسانی در صدر اهمیت امور قرار دارد؛ تجهیزاتی که ساخته می‌شود و توفیقاتی که حاصل می‌شود، اقتدار نیروی دریایی مرهون نیروی تربیت یافته متعهد پای کار است.

فرمانده مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم(ع) با اشاره به خودکفایی در عرصه ساخت تجهیزات نظامی و شناورها، ادامه داد: سرفصل‌های آموزشی متناسب با شرایط روز دنیا و تهدیدات برنامه ریزی می‌شود تا اگر تهدیدات نوظهوری به وجود آمد آمادگی داشته باشیم و در این راستا نیروها را به روز می‌کنیم تا بتوانند متناسب با آن تهدیدات مقابله کنند.

شعبان‌زاده با اشاره به اینکه نیروی دریایی یک نیروی تجهیزات‌محور است تا بتواند به صورت مستقل ماموریت خود را انجام رساند، افزود: با اینکه در حوزه‌های نظامی‌ و دفاعی در تحریم هستیم اما توانستیم در دل تحریم‌ها به خودکفایی رسیده‌ایم و آنچه که نیاز داریم در حوزه دفاعی توسط جوانان متخصص ما در داخل کشور ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه از سال ۲۰۰۵ پدیده شوم ‌دزدی دریایی مدرن اتفاق افتاد و شاهراه‌های تنگه هرمز مالاکا و باب المندب که مهم‌ترین منطقه تردد کشتی‌ها هستند موقعیت پر خطری است که تهدیدات دریایی رقم می‌خورد، تاکید کرد: حمایت از کشتی‌ها و تامین خطوط مواصلات دریایی به عهده ارتش قرار گرفت و از سال ۱۳۸۸ تاکنون ۶۰۰۰ کشتی تجاری و نفتکش اسکورت شدند که علی رغم تهدیدات مختلف خوشبختانه هیچ ربایشی نداشتیم و حتی به کشورهای دیگر هم در این حوزه کمک می‌کنیم.

شعبان‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر ناوگروه ۷۹ نداجا با اقتدار در حال گشت‌زنی، حفاظت و تامین خطوط مواصلاتی کشتی‌های تجاری نفتکش و شیلاتی کشور در مدار ۱۰ درجه شمال اقیانوس هند است، تصریح کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری «نیروی دریایی نیروی علمی، بین‌المللی، سیاسی و نظامی است» و در این راستا آماده اجرای همه ماموریت‌های ابلاغی است.

فرمانده مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه در ناوگان شمال و جنوب اقتدار و آمادگی رزمی وجود دارد که برگزاری رزمایش‌ها نقطه عطف این آمادگی است، خاطرنشان کرد: رزمایش‌ها با هدف آمادگی و اقتداری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و همچنین ارزیابی عملکرد تجهیزات اجرا می‌شوند.

وی با بیان اینکه در هفته نیروی دریایی ۴۱ عنوان برنامه در استان اجرا می‌شود، افزود: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، دیدار با خانواده شهدا، تجدید میثاق با شهدا، ویزیت رایگان، اعزام کارکنان و فراگیران، شرکت دریادلان در پویش نذز خون، برگزاری جشنواره سرود، برگزاری دو محفل انس با قرآن، برگزاری مساقات فرهنگی و ورزشی ویژه خانواده کارکنان، تجلیل از کادر درمان و برگزاری سیزدهمین دوره طرح مواسات از جمله برنامه‌های بزرگداشت هفته نیروی دریایی است.

شعبان‌زاده با اشاره به مردم‌یاری نیروی دریایی در زمان شیوع کرونا، اخاطرنشان کرد: نیروی دریایی با هدف مردم یاری در کرونا همواره در کنار مردم است تا به ماموریت‌های ذاتی خود به بهترین شکل اقدام کنیم.