فرماندار رشت با اشاره به تلاش های دوساله کادر درمان و همه دست اندرکاران در مسیر مقابله و کنترل ویروس کرونا و نیز همکاری همه جانبه مردم در رعایت شیوه نامه ها و دریافت واکسن، اظهار داشت: خوشبختانه امروز شاهد نتایج مثبت این تلاش ها با به صفر رسیدن فوتی های کرونایی در طی هفته گذشته می باشیم.

به گزارش مهرگیلان-دکتر امام پناهی صبح امروز (دوشنبه) در جلسه ستاد کرونا شهرستان با بیان این مطلب که به لطف خداوند در وضعیت مناسبی در زمینه کنترل همه گیری و به حداقل رساندن تبعات و تلفات ناشی از آن قرار داریم، اظهار داشت: دولت سیزدهم در آغاز قبول مسئولیت با مشکلات عدیده به خصوص در زمینه تامین واکسن مورد نیاز مواجه بود؛ اما نظر به اهمیت موضوع و ورود شخص ریاست محترم جمهوری، اتفاقات خوبی در این زمینه رقم خورد و با پای کار آمدن تمامی دستگاه های مربوطه امروز شاهد خودکفایی در تامین و تولید میزان مورد نیاز واکسن در کشور هستیم.

وی ادامه داد: تلاش های جهادی دولت سیزدهم در مدت قلیل چند ماهه تصدی مسئولیت و موفقیت به دست آمده در زمینه تامین واکسن، کنترل همه گیری و کاهش تعداد تلفات با وجود استمرار تحریم های ظالمانه؛ تحسین‌برانگیز و به یاد ماندنی است.

دکتر امام پناهی با اشاره به صفر بودن آمار فوتی های ناشی از کرونا و کاهش آمار بستری ها در هفته گذشته در شهرستان رشت، تاکید کرد: با یک اراده عمومی، از فرصت به دست آمده برای تکمیل دوز سوم واکسن بهره گیری شود.

وی با انتقاد از انتشار مطالب غیر کارشناسی در بستر فضای مجازی در مورد تزریق واکسن کرونا، ضمن تشکر از صدا و سیما و اصحاب رسانه، خواستار اهتمام بیشتر در زمینه آگاهی بخشی عمومی در فوائد و لزوم تکمیل مراحل واکسیناسیون شد.

رئیس ستاد کرونا شهرستان رشت با اشاره به اینکه با فروکش کردن شدت هم گیری به نظر می رسد جامعه دچار عادی انگاری و آسودگی خیال کاذب در مورد خطرات ناشی از شدت گیری دوباره کرونا شده است، اظهار داشت: با وجود اینکه نگرانی‌ها از شدت گیری دوباره ویروس مرتفع نشده اما متاسفانه با وجود تاکیدات مکرر مسئولین درمانی، با عدم استقبال مردم از دریافت دز سوم در مقام مقایسه با دز های اول و دوم مواجهیم.

وی افزود: آمار دریافت کنندگان دز سوم واکسن، عدد اطمینان‌بخشی در زمینه ایمنی زایی در برابر ویروس کرونا را نشان نمی دهد.

فرماندار رشت با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تزریق دز چهارم واکسن کرونا، خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل ابلاغی، افراد سالمند بالای ۸۰ سال و کادر درمانی که ۴ تا ۶ ماه از زمان دریافت دز سوم واکسن آنها گذشته باشد باید نسبت به تزریق دز چهارم اقدام کنند.

نماینده عالی دولت در مرکز استان با تشکر از تلاش های ارزشمند بسیج در همکاری با کادر درمانی، اظهار داشت: در حال اجرا بودن چند طرح نظیر راه اندازی سامانه تلفنی ۴۴۰۱ برای کسانی که به عللی مانند کهولت سن قادر به حضور در مراکز واکسیناسیون نیستند و مایل به تزریق در منزل می باشند، ارسال پیامک یادآوری برای افرادی که زمان دریافت دز سوم واکسن آنها سپری گردیده و نیز تماس تلفنی از طریق خانه های بهداشت با این عزیزان و همچنین اجرای طرح ضربتی تکمیل دز سوم در امتداد طرح شهید سلیمانی که تا ۳۱ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت، فرصت مناسبی را برای تکمیل دز سوم واکسن کرونا و رفع نگرانی‌ها از شیوع پیک جدید، در اختیار قرار داده و ضرورت دارد تا همگان با هدف بازگشت زندگی به روال عادی و تحمیل کمترین خسارات و تلفات ناشی از کرونا نسبت به دریافت دز سوم واکسن اقدام کنند.

دکتر امام پناهی با تأکید بر تداوم و استمرار بازرسی های بهداشتی از مراکز صنفی، گفت: در طی هفته گذشته تعداد ۳۵۶۰ مورد بازدید از واحدهای صنفی به عمل آمده که منجر به صدور ۵۰۰ مورد اخطار و پلمپ ۸ واحد صنفی متخلف گردیده است.