سقف افزایش اجاره بهای مسکن نسبت به اجاره بهای سال ۱۴۰۰ ، در تهران حداکثر ۲۵ درصد، کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۲۰ درصد و سایر شهرها ۱۵ درصد به تصویب رسید.

به گزارش مهر گیلان ،به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهور، ستاد تنظیم بازار با بررسی بسته سیاستی وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، سقف افزایش اجاره بها در تهران و شهرستان‌ها را تعیین کرد. سازمان تعزیرات حکومتی، مأمور برخورد با مشاوران املاک متخلف شد

در این نشست که به ریاست محمد مخبر برگزار شد، سقف افزایش اجاره بهای مسکن نسبت به اجاره بهای سال ۱۴۰۰، در تهران حداکثر ۲۵ درصد، کلان‌شهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت ۲۰ درصد و سایر شهر‌ها ۱۵ درصد به تصویب رسید.

بر اساس این مصوبه، سازمان تعزیرات حکومتی مکلف شد با مشاوران املاک متخلف که این سقف افزایش را رعایت نکنند، برخورد کند.

همچنین، وزارت راه و شهرسازی موظف شده است به انعکاس و معرفی واحد‌های مسکونی خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی برای گرفتن مالیات بر اساس قانون، اقدام کند.

محمد مخبر در این نشست با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از محاسبه و تعیین قیمت برخی اقلام و کالا‌ها گفت: فراوانی و نظارت به صورت توأمان، تضمین کننده قیمت تعیین شده در بازار خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این‌که گزارش‌ها نشان می‌دهد برخی تولیدکنندگان با توسل به تغییر شکل بسته‌بندی بعضی کالا‌ها به دنبال گران‌فروشی و افزایش قیمت هستند، تصریح کرد: سازمان تعزیرات در این زمینه نظارت جدی داشته باشد و از افزایش قیمت خودسرانه کالا‌ها جلوگیری کند.

مخبر با اشاره به بهبود شرایط عرضه نان نسبت به روز‌های گذشته، از وزیر کشور خواست تدابیری اندیشیده شود که دیگر صف‌های طولانی در نانوایی‌ها وجود نداشته نباشد.

معاون اول رئیس جمهور، همچنین با تأکید بر لزوم استمرار آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی دقیق به مردم درباره ابعاد و مزایای طرح مردمی‌ شدن و توزیع عادلانه یارانه، اظهار داشت: توزیع و عرضه کالا‌های اساسی از راه الکترونیک و هوشمند، نقش مهمی در رضایت مردم دارد؛ بنابر این، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن فراخوان به شرکت‌ها و تشکل‌های فعال در این حوزه، زمینه توسعه عرضه کالا از راه ابزار‌های الکترونیک و سامانه‌های هوشمند را مهیا کند.

در این نشست که رئیس دفتر رئیس جمهور، وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و استاندار تهران نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت بازار و اجرای مصوبات ستاد، ارائه شد.

معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت (صمت) نیز در این نشست، گزارشی از افزایش نظارت و بازرسی‌ها در بازار ارائه کرد و گفت: تعداد بازرسی‌ها حدود ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده و موارد تخلف، شناسایی و به سازمان تعزیرات، اعلام شده است.