رئیس جمهور در نشست بررسی به‌کارگیری ظرفیت‌های جدید برای تأمین و ذخیره کالا‌های اساسی، وزرای صمت و جهاد کشاورزی را مکلف کرد که موانع پیش روی اجرای این برنامه را شناسایی و با هماهنگی معاون اول، به رفع آنها اقدام کنند.

به گزارش مهر گیلان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، نشست بررسی به‌کارگیری ظرفیت‌های جدید برای تأمین و ذخیره کالا‌های اساسی، امروز سه‌شنبه به ریاست سید ابراهیم رئیسی و با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس دفتر رئیس جمهور، وزرای امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت (صمت)، دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و رؤسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، برگزار شد.

دستور رئیس جمهور به وزرای صمت و جهاد کشاورزی

در این نشست، گزارشی از آخرین وضعیت تأمین و ذخایر کالا‌های اساسی ارائه شد. بر اساس این گزارش، میزان ذخایر کالا‌های اساسی کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار است، اما با توجه به شرایط جهانی، تدابیر لازم برای ایجاد یک ظرفیت احتیاطی مطرح و جزئیات اجرای آن بررسی و تصویب شد.

بر اساس این، ترتیبات تسهیل و تسریع تأمین کالا‌های اساسی، استفاده از ظرفیت نهاد‌ها و بنیادها، تقویت ظرفیت‌های بخش خصوصی برای تأمین و توزیع کالا‌های اساسی، افزایش زیرساخت‌های الکترونیکی و هوشمند برای توزیع بهتر کالا‌های اساسی، تقویت بنادر و ظرفیت‌های ترانزیتی و همچنین استفاده از ظرفیت همه انبار‌های موجود در کشور به‌منظور افزایش ذخایر راهبردی و احتیاطی و منابع مالی لازم برای تأمین، ترانزیت و انبارداری و راهکار‌های تأمین آن، مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور در ادامه این نشست با تأکید بر اولویت دادن به تسریع در تأمین و ذخیره احتیاطی کالا‌های اساسی، وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی را مکلف کرد که موانع پیش روی اجرای این برنامه را شناسایی و با هماهنگی معاون اول، به رفع آنها اقدام کنند.

آقای رئیسی گفت: نباید منابع کشور در سایر کشور‌ها راکد بماند و باید با سرعت و به‌طور مستمر، به ورود منابع به داخل کشور در قالب کالا یا امکانات مورد نیاز اقدام شود.

همچنین مقرر شد که علاوه بر اختصاص حداکثر ظرفیت‌های راهداری از سوی وزارت راه و شهرسازی به تأمین و ترانزیت کالا‌های اساسی، از همه ظرفیت‌ها برای تأمین ذخایر احتیاطی این کالا‌ها بهره گرفته شود.

در این نشست، راهکار‌های وزارت جهاد کشاورزی برای تسهیل و تسریع تأمین کالا‌های اساسی از محل واردات و خرید داخلی در ۱۶ بند، بررسی شد.