رییس جمهور با قدردانی از کادر درمان در دوران کرونا گفت: این قشر زحمتکش در کنار مردم بسیار مجاهدانه از جان و زندگی خود گذشت و در راه سلامت آحاد جامعه تلاش کرد.

به گزارش مهر گیلان-آیت الله سید ابراهیم رییسی روز پنجشنبه در دیدار با اقشار و نخبگان خراسان شمالی اظهار داشت: افتخار بزرگی است که امروز در جمع مردم و مدیران خراسان شمالی هستم، این استان مردمانی بسیار با بصیرت، احساس مسوولیت و خونگرم دارد و روحیه پذیرایی از زائران امام رضا(ع) را در طول تاریخ تجربه کرده اند.

وی افزود: مردم خراسان شمالی با گویش های ترک، فارس، ترکمن، تات و فارس در کنار یکدیگر با وحدت زندگی می کنند و مردم این خطه در پیروزی انقلاب اسلامی، حریم و حرم خوش درخشیده اند.

رییس جمهور ادامه داد: همچنان که تولید محور اصلی اقتصاد است، کشاورزان و صنعتگران استان به خوبی نقش خود را در این حوزه تعریف کرده اند و دانشگاه های خراسان شمالی نیروهای خوبی را پرورش داده اند و باید زمینه کار فراهم شود.

آیت الله رییسی گفت: استفاده صحیح از امکانات باید مدنظر باشد و در بازدید از پتروشیمی بجنورد متوجه کار بزرگی شدم که آب آنجا باید از پساب استفاده شود و این بعنوان یک ظرفیت برای مردم باقی بماند و تا پایان امسال باید آب این مجتمع در اختیار مردم قرار گیرد و از پساب استفاده کند و این مجتمع برای اشتغالزایی نیاز به توسعه دارد که باید این کار انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان باید امیدوار باشند و گردش مالی مناسب داشته و کالای آنها با قیمت مناسب به همراه تسهیلات تضمین شود.

آیت الله رییسی ادامه داد: خراسان شمالی را از سابق می شناسم و مردم فهیم این استان مسائل ملی را به خوبی رصد می کنند و همچنان که ما با مشکل کرونا مواجه بودیم و روزهای صفر فوتی کرونا را سپری می کنیم؛ در برخی از کشورها تعداد فوتی ها زیاد است که باید از تلاش کادر درمان تشکر کرد چرا که بسیار مجاهدانه جان و زندگی خود را برای سلامت مردم گذاشتند.

دولت ۴۸۰ هزار میلیارد ریال کسری بودجه داشت

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دولت ۴۸۰ هزار میلیارد ریال کسری بودجه داشت گفت: این رقم کمی نیست هم اکنون کسری بودجه داریم و حتی به ما گفته می شد که با کسری بودجه چه کار می کنید.

آیت الله رییسی افزود: تلاش کردیم تا تولید نفت را افزایش دهیم و دیگر اقداماتی انجام دادیم تا کسری بودجه را بدون اینکه پول چاپ کنیم و یا از بانک مرکزی بگیریم توانستیم سال ۱۴۰۰ را پشت سر بگذرانیم.

وی گفت: هم اکنون هر ماه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان و حتی ۱۳ هزار میلیارد تومان هزینه های را که از قبل انجام شده، پرداخت می کنیم و این هزینه پیش از ما انجام شده بود و دولت فعلی باید آن را پرداخت کند.

رییس جمهور افزود: برخلاف گذشته امروز در حوزه نفت مشکل نداریم و بدون اینکه تعهدی جدیدی بپذیریم با همان وضعیت سابق نفت را می فروشیم که در حد قابل قبول هم است.

وی با بیان اینکه درآمد کشور افزایش پیدا کرده است گفت: علاوه بر ۴۸۰ هزار میلیارد ریال کسری بودجه، حقوق ها را پرداخت  می کنیم و هزینه هایی هم داشته ایم.
دستمزدها باید عادلانه شود

رییس جمهور با بیان اینکه ما دنبال عادلانه کردن دستمزدها هستیم اظهار داشت: هیچ قشری در این خصوص نادرست نمی گوید، معلم، استاد، کارگر، اصناف ، کارمندان و سایر اقشار همه درست می گویند که ما گفته ایم که در دولت اجازه  دهید تا در پرداخت ها عدالت وجود داشته باشد.

آیت الله رییسی افزود: باید ببینیم چه قدر امکانات داریم و چه قدر باید پرداخت کنیم.

وی اشاره ای به سفرهای استانی کرد و گفت: از نزدیک شاهد مسایل و مشکلات مردم هستیم نمی شود که در تهران بنشینیم و تصمیم بگیریم زیراکه در سفر ها در کنار دانشجویان، اقشار مختلف، اساتید، معلم، کارگران و سایر گروه ها و اقشار قرار می گیریم و از نزدیگ با آنان گفت و گو می کنیم که درک متفاوتی است و خوب در جریان اوضاع قرار می گیریم.

آیت الله رییسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برخی ممکن است سفرها را سرزنش کنند افزود: شخصا سفرها را تجربه کرده ام و تجربه دیدار با مردم را داشته ام که قابل مقایسه با سایر ارتباطات نیست.

وی با بیان اینکه در کنار مردم بودن افتخار برای ما است اظهار داشت: آمار بانک مرکزی قبل از دولت چهار دهم درصد رشد اقتصادی بود که امروز نزدیک پنج درصد است.

وی با بیان اینکه باید با مراقبت ها زمینه رشد اقتصادی را فراهم کنیم و خود دولت نیز کارهای تورمی نکند افزود: پول ملی باید ارزشمند شود، هرچه قدر حقوق ها را اضافه کنیم حریف نخواهیم شد باید حتما وضعیت تورم را مهار کنیم که در این خصوص برنامه های جدی در دولت داریم.

تورم حتما باید مهار شود 

رییس جمهور با تاکید بر اینکه تورم حتما باید مهار شود گفت: برنامه جدی دولت هم همین است و تلاش داریم تا این امر محقق شود.

وی گفت: از شرایط زندگی مردم در شهر و روستا اطلاع دارم، ساعتی نیست که از زندگی مردم غفلت داشته باشم، تلاش داریم تا هرچه سریع تر مشکلات کاهش یابد و در کسب و کارها گشایش اتفاق افتد. 
آیت الله رییسی افزود: در دوران کرونا شرایط برای مردم سخت شد، کسب و کارها دچار مشکل و آموزش ها تعطیل و نیمه تعطیل شد اما اکنون راه افتاده است. 

وی افزود: امروز ما یک سرمایه بزرگ داریم، امروز پس از توکل بر خدا، مدیریت رهبر معظم انقلاب، یک سرمایه بزرگ داریم و آن پشتیبانی ملت و زنان و مردان است، شعار ما این است که با اتکا به خدا و به اعتماد به نقس می توانیم بر همه مشکلات فایق شویم. 

وی حمایت مردمی را سرمایه بزرگ نظام عنوان کرد وبا بیان اینکه مشکل حل نشدنی نداریم افزود: با این میزان از مشارکت مردم واراده دولت مردان و تلاش مجاهدانه استاد و دانشجو و طلبه و کاسبان و اقشار مختلف در کشور، آینده برای کشور بسیار روشن و درخشان می بینم.

رییس جمهور گفت: در شرایط جنگ، مردم بجنود و شیروان، مردم منطقه، از شیعه و سنی صبورانه مقاومت کردند و در شرایط سخت که دشمن برای مردم ایجاد کرد اما مردم صبوری و مقاومت کردند به طوری که سخنگوی کاخ سفید رسما اعلام کردکه فشارهای حداکثری بر ایران مفتضحانه شکست خورده است و این به معنای پیروزی شما ملت ایران است.

وی گفت: دشمن اگر تحریم ها را روز به روز اضافه کند و حلقه محاصره را روز به روز تنگ تر کند اما شاهد است که مقاومت مردم، آن را  با شکست روبه رو می کند، دشمنان بدانند با ملت ایران با زبان زور  سخن نگویند، زبان زور با مردم ایران، جواب نمی دهد. 

دشمن بدنبال ناامید کردن مردم است

آیت الله رییسی افزود: دشمن در جنگ اقتصادی و جنگ رسانه ای دنبال این است که مردم را ناامید کند، اما همه وظیفه دارند در این جنگ رسانه ای اجازه ندهند که یاس و ناامیدی در دل مردم ایجاد شود، فرهیختگان و همه و هر کسی در هر کجا مشغول است و هر مسوولیتی دارد باید در دل مردم ایجاد امید کند، و این نه با حرف نه با بخشنامه  بلکه باید در عمل باشد.

وی تاکید کرد: هر کسی با قلم یاد با تریبون و با بیانش در مردم ایجاد یاس و ناامیدی کند، بداند یا نداند و بخواهد یا نخواهد، در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده است.

رییس جمهور گفت: تمامی مسوولان در ادارت و سازمان ها که به نام حکومت به نظام خدمات می کنند باید با اقدامات و انجام خدمات در دل مردم و جوان ایران ایجاد امید کنند. 

وی تصریح کرد: همه موظف هستیم به عنوان خدمت گذار مردم تلاش کنیم امید روز به روز افزون کند و جنگ رسانه ای همچنان که خود اعلام کرد روز به روز شکست بخورد.

رییس جمهور ادامه داد: جز به مردم به چیز دیگری فکر نمی کنم و تلاش می کنیم تا وضعیت فرهنگی و اقتصادی مردم  بهبود یابد و تراز مردم در شان و جایگاه ایران اسلامی قرار گیرد.

به اندازه ۵۰ سال طرح نیمه تمام در کشور است

وی با بیان اینکه به اندازه ۵۰ سال طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد، افزود: بودجه کافی برای اجرای تمامی طرح ها وجود ندارد و این طرح ها بر اساس اولویت بررسی می شود و اعتبارات لازم برای طرح های اولویت دارد در نظر گرفته می شود.

آیت الله رییسی در ادامه خاطرنشان کرد: تمامی نیازهای خراسان شمالی توسط همکاران ما بررسی شده است و در ابتدای امر اجرای طرح های اولویت دار را برنامه ریزی می کنیم و لیست این طرح ها در جلسه شورای اداری خراسان شمالی مطرح و بررسی می شود ضمن اینکه خود مردم و رسانه به عنوان ناظر و به همراه استاندار و معاون اجرایی رییس جمهور این مصوبات اجرایی شود.

وی ادامه داد: خراسان شمالی مهد نخبگان و بزرگانی همچون آیت الله حبیب الله مهمان نواز نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری و سید حسن موسوی بجنوردی صاحب کتاب القواعد الفقهیه است و یاد این بزرگان را گرامی می داریم.

استان خراسان شمالی، به عنوان مقصد بیست و ششمین سفر استانی دولت سیزدهم، امروز میزبان آیت الله سیدابراهیم رئیسی و وزیران دولت سیزدهم است. /ایرنا