با راهکار‌های مقابله با گرمازدگی در بسته سلامت امروز آشنا شوید.

به گزارش مهر گیلان-متخصصان طب سنتی معتقدند کلافگی، سردرد، افزایش ضربان قلب، افت فشار خون و حتی غش کردن از علائم گرمازدگی شدید است.
چند راهکار ساده برای مقابله از گرمازدگی در تابستان
در ساعات میانی روز نباید در معرض آفتاب باشیم و بهتر است کار‌های بیرون از خانه را در ابتدا یا پایان روز که هوا خنک‌تر است انجام دهیم.‌
می‌توانیم ۵ قاشق غذاخوری بابونه به همراه ۵ قاشق غذاخوری گل سرخ را با یک لیتر آب جوشانده و همانطور که داغ است صاف کنیم و در ظرف اسپری ریخته و در هوای گرم روی صورت و اطراف صورت آب پاش کنیم. البته می‌توان به جای این جوشانده از گلاب به همراه عرق بابونه هم استفاده کرد. این ترکیب به خنک شدن بدن کمک کرده، تشنگی را کم کرده و از عوارض گرمازدگی جلوگیری می‌کند.
نوشیدن شربت سکنجبین برای جلوگیری از گرمازدگی بسیار موثر است و آب بدن را تامین می‌کند. شبِ قبل از نوشیدن آن، می‌توان قسمت تخم دار خیار را در شربت ریخته و فردا مصرف کرد. شربت سکنجبین عطش را کم می‌کند و مقاومت انسان را در برابر گرما افزایش می‌دهد.
مربای زرشک و آلبالو در تابستان بسیار مناسب است و می‌توان از شربت‌های این دو میوه به عنوان نوشیدنی استفاده کرد. علاوه بر این نوشیدنی‌هایی که حاوی تخم شربتی و سکنجبین باشند می‌توانند از گرمازدگی جلوگیری کرده و تشنگی کم کنند.
استفاده از شربت سکنجبین و افشانه بابونه و گل سرخ بستگی به این دارد که چه مدت در هوای گرم قرار بگیریم و چقدر تعریق داشته باشیم. اگر در خانه باشیم روزی یکبار نوشیدن شربت کافی است، اما اگر در معرض آفتاب باشیم؛ شاید مجبور شویم هر ۱۰ دقیقه از افشانه گلاب و بابونه استفاده کنیم.
افزایش ضربان قلب، سردرد، کوفتگی، بی قراری و ضعف بدن از علائم گرمازدگی است. در اولین فرصت باید خودمان را به سایه برسانیم و سر، صورت وگردن خود را با آب بشوییم. با این‌کار عوارض گرمازدگی تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد.
چای نعناع مزاجی گرم دارد و شل کننده خوبی است. اما چای نعناع به تنهایی برای جلوگیری از گرمازدگی توصیه نمی‌شود. بسیاری از افراد برای رفع تشنگی آب زیادی می‌خورند، شکمشان باد می‌کند، اما همچنان تشنه هستند. معده این افراد بلغم شور و غلیظ دارد. چای نعناع در این افراد می‌تواند جلوی عطش آن‌ها را بگیرد. چای هم با طبع گرم و خشک خود سردی معده را از بین برده و جلوی تشنگی را هم می‌گیرد./منبع صدا و سیما