بهترین زمان مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها تا حد زیادی به ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید بستگی دارد.

مهر گیلان / برخی از ویتامین‌ها و مکمل‌ها را باید صبح همراه با غذا مصرف کرد تا جذب آن‌ها به حداکثر برسد. برخی دیگر را نیز باید شب قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید.

همواره توصیه می‌شود که زنان باردار یا کسانی که دارو مصرف می‌کنند، قبل از مصرف مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی با یک متخصص مشورت کنند. ویتامین‌های دوران بارداری مانند مولتی‌ویتامین‌ها بهتر است صبح‌ها و به عنوان بخشی از برنامه روزانه مصرف شوند.
ویتامین آ
بهترین زمان مصرف این ویتامین بعد از ناهار است. پرل ویتامین آ معمولا در موارد کمبود این ویتامین تجویز می شود. پس اگر بدون تجویز پزشک می خواهید آن را مصرف کنید بهتر است از مکمل های حاوی این ویتامین استفاده کنید.
ویتامین های گروه ب:

بهترین زمان مصرف ویتامین های گروه ب صبح قبل از صبحانه است. ویتامین ب ۱۲ را باید به تنهایی شب همراه شام مصرف کنید.

ویتامین C
یک ویتامین محلول در آب است، یعنی بهتر است با آب مصرف شود. خوراکی به صورت کپسول و قرص های بلعیدنی، جویدنی و جوشان موجود است. روزانه بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم مصرف نشود. بهترین زمان مصرف این ویتامین صبح قبل از خوردن صبحانه است.

ویتامین D
محلول در چربی است، به این معنی که در آب حل نمی‌شود، بنابراین برای اطمینان از جذب شدن این ویتامین، باید آن را با غذا‌های پرچرب مصرف کنید. مهم است که ویتامین D را در برنامه روزانه خود، در کنار صبحانه یا شاید میان وعده قبل از خواب بگنجانید.
بیشتر بخوانید : امکان کاهش زوال عقل با مصرف ویتامین D
ویتامین دی
مکمل‌های ویتامین E

زمانی که با غذا در شب مصرف شوند بهترین عملکرد را دارند. ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که برای جذب به چربی طبیعی در وعده‌های غذایی ما نیاز دارد.

امگا ۳
عوارض جانبی مانند رفلاکس اسید دارد. برای مبارزه با این عارضه، می‌توانید دوز روزانه را به دو نوبت کوچک‌تر تقسیم کنید و یکی را صبح و یکی را بعد از ظهر مصرف کنید.
باید در نظر داشته باشید که برای جذب حداکثری امگا ۳ باید آن را همراه با وعده غذایی که چربی‌های خوب دارد مصرف کنید. این امر می‌تواند به شما در کاهش عوارض جانبی و همچنین افزایش اثربخشی مکمل کمک کند.

اسید فولیک
نسخه مصنوعی ویتامین B ۹ است و به بدن کمک می‌کند تا گلبول‌های قرمز سالم ایجاد کند. قبل از بارداری و در آن، اسید فولیک برای حمایت از رشد مغز، جمجمه و نخاع کودک مهم است.
شما می‌توانید اسید فولیک را در هر زمانی از روز مصرف کنید. اسید فولیک یک مکمل محلول در آب است به این معنی که بهتر است آن را با آب مصرف کنید.
قرص آهن
بهترین زمان مصرف این قرص مهم برای خانم ها قبل ازشام است. اگر با مصرف این مکمل دچار مشکلات گوارشی می شوید بعد از شام مصرف کنید. مصرف همزمان آهن با کلسیم و زینک تداخل دارد.

منیزیم
یک ماده مغذی ضروری است که بر بسیاری از عملکرد‌های بدن تأثیر می‌گذارد. منیزیم هم مانند بسیاری از مکمل‌ها، باید به بخشی از برنامه روزانه شما تبدیل شود تا اطمینان حاصل شود که همیشه سطح متعادل و کافی از آن در بدن وجود دارد.

کلسیم
بهترین زمان مصرف آن همراه با غذاست. مصرف کلسیم کربنات به غذا وابسته نیست و مهم نیست همراه غذا مصرف شود و دو ساعت با مصرف لبنیات باید فاصله داشته باشد.

روی
به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته شده است. بهتر است این ماده را یک یا دو ساعت قبل از غذا، همراه با یک لیوان آب مصرف کنید.

  • منبع خبر : منبع : سلامت و رکنا