۲۱:۲۳:۴۲ - یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
يادداشت :
توان موشکي ؛خط قرمز ایران برای مذاکره با غرب

وقتی شوی “قطعات فلزي” به عنوان مدرک به نمايش درآمد، رسانه ها اعلام کردند: هيلي مامور ارائه کيفرخواست جديد عليه تهران است تا اقدام ضدبرجامي ترامپ را توجيه کند.

به گزارش مهر  گیلان ، نيکي هيلي سفير فعلي آمريکا در سازمان ملل قطعاتي فلزي را به عنوان نوعي مدرک به نمايش گذاشت، قطعاتي که ظاهرا بقاياي موشکي بود که از يمن به طرف رياض پايتخت عربستان سعودي شليک شده است اقدامي که در ادامه سياست جديد امريکا براي اعمال تحريم هاي جديد به بهانه توانمندي موشکي ايران ارزيابي شده است.

اين اقدام امريکا بازخواني سناريويي است که در زمان دولت بوش براي حمله به عراق به بهانه سلاح هاي کشتار جمعي اجرا شد و پاول وزيرامور خارجه وقت امريکا يک سال براي متقاعد کردن ايجاد ائتلافي براي حمله به عراق وقت گذاشت .

اما دليل طراحي اين سناريو در خصوص توان موشکي ايران چيست؟ براي پاسخ به اين سوال بايد رفتار امريکا در خصوص تعامل با توانمندي هاي کشورهاي غير همسو با سياستهاي غرب را بررسي کنيم .

مقايسه برخورد امريکا با توانمندي هسته اي ايران ، کره شمالي و ليبي نشان مي دهد که امريکا با هدف محدود کردن توانمندي هسته اي اين کشورها رويکرد تهديد و تحريم را همزمان به کار گرفته است اما هر يک از اين کشورها رويکردهاي متفاوتي را در قبال سياستهاي امريکا اتخاذ کردند.

کره شمالي بي توجه به تهديد و تحريم هاي امريکا ازمايش هاي تسليحاتي خود را بي محابا ادامه داد و اخيرا رسما اعلام کرد که سراسر خاک امريکا در تيررس موشک هاي اين کشور است به گونه اي که ترامپ که تاکنون بارها کره شمالي را تهديد به اقدام نظامي کرده بود عملا موضوع قاطعي در قبال اين تهديد اشکار اتخاذ نکرد و تيلرسون وزيرخارجه اين کشور امادگي امريکا را براي مذاکره با کره شمالي اعلام کرد .

ليبي در زمان قذافي، ديگر کشور غير همسو با امريکا بود که توانمندي هسته اي داشت ، امريکايي ها ابتدا با تهديد ليبي به حمله نظامي اين کشور را وادار کردند تا تمامي تجهيزات هسته اي خود را سوار بر کشتي تحويل امريکايي ها دهد و پس از ان به بهانه مبارزه با تروريسم با همراهي ناتو، نظام ليبي را سرنگون کردند و قذافي سرنوشتي پيدا کرد که همگان ديدند.

امريکايي ها در مقابله با توان هسته اي ايران دو راهکار تهديد و تحريم را همزمان به کار گرفتند اما موضع ايران در قبال فشارهاي امريکا با دو تجربه قبلي يعني کره شمالي و ليبي متفاوت بود چراکه ايران ضمن پافشاري بر حقوق هسته اي خود رسما اعلام کرد که به هيچ عنوان به دنبال تسليحات هسته اي نيست و حرکت در اين جهت را مخالف اعتقادات ديني و شرع مي داند.

ايران در کنار اين موضع قاطع ، توان موشکي خود را براي دفاع از حقوقش گسترش داد و در کنار اين توان دفاعي با جامعه جهاني تعامل کرد به گونه اي که نه مثل ليبي خود را تسليم و نه همچون کره شمالي به سمت سلاح هسته اي حرکت کرد، بلکه با مذاکرات هسته اي ضمن تثبيت حقوق هسته اي خود حمايت آژانس بين المللي انرژي اتمي و افکار عمومي جهان را جلب کرد .

با اين شرح مي توان ارزيابي دقيق تري از علت فشارهاي اخير امريکا و اروپا در قبال توان موشکي ايران داشت ،چراکه بابه چالش کشيدن توان موشکي و توان بازدارندگي عملا مي توانند در گام بعدي توان هسته اي را هدف قرار دهند و اصرار ايران بر غير قابل مذاکره بودن توان موشکي در همين چارچوب است .

در همین باره، شبکه عربي الميادين گزارش داد واشنگتن با اتهامات و نمايش دراماتيک لاشه موشک، بدنبال همراه کردن برخي متحدان و ايجاد جبهه جديد ضد ايراني است و بنظر مي رسد نيکي هيلي مامور ارائه کيفرخواست جديد عليه تهران است تا اقدام ضدبرجامي ترامپ را توجيه و تقويت کند.

در مجموع با مقايسه عملکرد ايران، کره شمالي و ليبي در قبال فشارها بر توان هسته اي مشاهده مي شود که مواضع ايران عقلاني و حکيمانه بوده و توان مقابله با ايران را از امريکا سلب کرده است.

محمدرضا طلاجوران

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین ها
تابناك وب