۱:۱۹:۵۹ - چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مراسم صيانت از زيستمندان درياي خزر در انزلي برگزار شد

در راستاي بزرگداشت روز درياي خزر مراسم صيانت از زيستمندان درياي خزر با حضور پروين فرشچي معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست کشور ؛ تقوي معاون پشتيباني شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران و خانم لني هارت رئيس مركز درماني فوك هلند در بندر انزلي برگزار شد.

به گزارش مهر گیلان ، به نقل از روابط عمومي حفاظت محيط زيست گيلان اين مراسم با همكاري سازمان حفاظت محيط زيست و شركت كشتيراني در راستاي اهميت درياي خزر و حفظ اكوسيستم كم نظير آن بويژه گونه در خطر انقراض فوك خزري تشكيل شد.

در ابتداي اين مراسم علي اكبر غنجي عضو هیئت مدیره کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل شرکت حمل فله کشتیرانی ضمن ابلاغ پيام مديرعامل كشتيراني جمهوري اسلامي به اين همايش با بیان اینکه سه سال پیش در حاشیه همایش ارگان‌های دریایی و با پیشنهاد دکتر پروين فرشچی معاون محيط زيست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست هسته اولیه طرح منقوش شدن كشتي هاي شركت كشتيراني خزر به تصوير فوك خزري شکل گرفت، گفت: برای شروع حمایت و به منظور رساندن این پیام که فوک خزری در خطر انقراض است با تایید دکتر سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته شد تصویری از تنها پستاندار دریای خزر تهیه شده و بر روی شناور‌ها نصب شود.
در ادامه پروين فرشچي معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست كشور به ايراد سخنراني پرداخت. فرشچي با اشاره به درياي خزر و محيط زيست اين دريا به گونه فوك خزري اشاره كرد و با اظهار تاسف از كم شدن جمعيت اين گونه در درياي خزر گفت:متاسفانه در حال حاضر كمتر از صدهزار فوك خزري در اين دريا داريم نهصد هزار فوك در سي سال اخير از بين رفت.

وی علت این کاهش را دلایل محتلف از جمله ويروس، آلودگي دريا، شكار و صيد ناخواسته دانست و گفت:فک خزری را واقعا باید نجات داد و مسولیت حاشیه نشینان خزر بسیار مهم است.

فرشچی افزود: همدلی و همکاری ارگانها نشانگر این است که اگر به صورت تیمی کار کنیم می توانیم کارهای موثر انجام دهیم.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید عزم ملی برای حفظ گونه ها وجود دارد.

فرشچی ادامه داد: همکاری ارگانها به خصوص ارگانهای دریایی را به فال نیک می گیریم و امیدواریم هر روز بیش از گذشته شاهد این چنین همدلی هایی در حفاظت از گونه های ارزشمند خزری باشیم.

لنی هارت رئيس مركز تحقيقات و درماني فوك هلند هم امروز درهمایش صیانت از گفت: فک خزری از گونه های ارزشمند در جهان است.

وی افزود: خیلی خوشحالم به مردمی که به جد در فکر حمایت از فک خزری هستند،کمک می کنم.

وی تصریح کرد: فلسفه کاری این است که نجات و حفاظت از فک خزری با اهالی بومی و مردم باشد و باید بر این امر تمرکز کنیم.

هارت خاطرنشان کرد: بدون کمک اهالی نجات فک خزری بی فایده است. باید ماهیگیران به عنوان دوست در کنار ما باشند تا در پیشبرد اهدافمان سریعتر حرکت کنیم.

وی افزود: ایران به عنوان سفیر دریایی در حمایت ار فک خزری قدمهای موثری برداشته است.

وی ادامه داد: هدف ما دفاع و حمایت از خزر و گونه های ارزشمندش است.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای حاشیه خزر در جلوگیری از کشته شدن فک خزری باید هماهنگ باشند، تصریح کرد: به بچه ها و دانش آموزان بیاموزیم که حفاظت از فک خزری کاری ضروری است.

این بانوی فعال محیط زیستی از کشور هلند گفت: در حمایت از فک خزری ایران را به عنوان کشور الگو در نظر گرفتیم .خوشحالیم که ایران را انتخاب کردیم.می دانیم که آموزش ها موثر خواهند بود .علاوه بر ایران در روسیه و قزافستان آموزش های عملی خواهیم داشت.

هارت گفت:همه دنیا در حفاظت از فک خزری مسوول هستند و منقش شدن کشتی های کشتیرانی خزر به تصویر فک خزری اتفاقی ارزشمند است. این کشتیرانی، سفیر حفاظت از فک خزری است.

وی افزود:فک چهره زیبا و سمبل سلامت دریای خزر است.توجه به فک بهانه ای مهم برای توجه دنیا به دریای کاسپین است.

هارت در پایان گفت سالانه ۳میلیون یورو برای کار حفاظت از فک از سوی دوستداران این گونه ارزشمند در دنیا کمک می شود و صرف آموزش به نجات و حفاظت از فک ها می شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین ها
تابناك وب