معاون بهداشتی دانشگاه در پیامی فرارسیدن هفته سلامت مردان را گرامی داشت و با تاکید بر توجه بیشتر مردان به سلامتی خود، بر آگاهی بخشی در این حوزه تاکید کرد.

مهر گیلان / دکتر سید محمود رضوانی- معاون بهداشتی دانشگاه با گرامیداشت هفته ملی سلامت مردان در سال جاری ( ۲۴ تا ۳۰ خرداد ماه) شعار این هفته را با توجه به اهمیت جوانی جمعیت و بار بیماری های مردان ایرانی و سیمای مرگ در کشور، « مردان سالم ،ایران قدرتمند و جوان » عنوان و گفت ؛ هفته سلامت مردان، فرصت مغتنمی برای اطلاع رسانی و حساس سازی مردان جامعه، جلب مشارکت های سازمان های دولتی، غیر دولتی و صنوف مختلف درخصوص اولویت های سلامت در مردان است.

وی افزود؛ این هفته به عنوان یک راهکار و فرصت مناسب برای تشویق مردان به مشارکت در توسعه ی برنامه های بهداشتی و ارتقای سلامت با اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه و دولت در خصوص اهمیت سلامت مردان در خانواده و جامعه است.

دکتر رضوانی شایع ترین سرطان ها در مردان ایران را معده، پوست، پروستات،کولورکتال و مثانه عنوان کرد و افزود؛ بین ۳۰ تا ۵۰ درصد مرگ های ناشی از سرطان، با تغییر یا اجتناب از عوامل خطر سرطان ها قابل پیشگیری است. حفظ وزن طبیعی، رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و اجتناب از مصرف دخانیات و الکل از عواملی هستند که موجب پیشگیری از بروز سرطان های مختلف می شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه محوریت فعالیت های هفته  سلامت مردان در سال جاری بر پیشگیری از ناباروری، بیماری های شغلی، سرطان ها،  ارتقای سواد سلامت و بهبود سبک زندگی در نظر گرفته شده است، گفت ؛ سلامت جنسی مردان جزء مهمی از سلامت و تندرستی کلی آنان را تشکیل می دهد. در بحث سلامت باروری تاکنون کمتر به مردان پرداخته شده و تمرکز عمدتا بر روی زنان بوده است در حالی که  درصد قابل توجهی از موارد ناباروری در زوجین، به دلیل وجود مشکل در مردان است.

دکتر رضوانی تصریح کرد ؛ سبک زندگی در ناباروری مردان تاثیرگذار است به طوری که مصرف دخانیات و الکل، عدم تحرک، تغذیه نادرست و مواجهه با مواد شیمیایی در برخی مشاغل می توانند منجر به ناباروری در مردان شود که درمان آن بر حسب تشخیص علت ناباروری، متفاوت است. بسیاری از مشکلات با دارو یا روش های درمانی غیر جراحی و برخی با روش های جراحی برطرف می شوند.

 معاون بهداشتی دانشگاه در پایان ابراز امیدواری کرد؛  با مشارکت همه جانبه، اقدامات موثری در راستای ارتقای آگاهی جامعه و سواد سلامت و بهبود سلامت مردان  جامعه انجام پذیرد.