معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، افزایش صادرات نفت تا کاهش هزینه پروژه ها را از دستاوردهای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در بخش نفت عنوان کرد و گفت: شرکتهای خارجی برای حضور در ایران منتظر مدل جدید قراردادهای نفتی هستند. به گزارش مهر گیلان ، امیرحسین زمانی نیا ،به تشریح دستاوردهای برجام […]

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، افزایش صادرات نفت تا کاهش هزینه پروژه ها را از دستاوردهای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در بخش نفت عنوان کرد و گفت: شرکتهای خارجی برای حضور در ایران منتظر مدل جدید قراردادهای نفتی هستند.

بدهی نفتی یونان در قالب تفاهم بین دو کشور تسویه می شودAILÿÿÿÿ­Ù8Y

به گزارش مهر گیلان ، امیرحسین زمانی نیا ،به تشریح دستاوردهای برجام در بخش نفت پرداخت و با بیان این که اجرای برجام سبب افزایش ٢ برابری صادرات نفت شده است، تصریح کرد: رسیدن به این حجم از صادرات و افزایش تولید نفت ایران در مدت زمان سه تا چهار ماه سبب تعجب جهانیان شده است.

وی افزود: ایران توانست با تدابیر اندیشیده از سوی وزیر نفت، بازارهای از دست رفته نفت را تقریبا بدون آن که تغییری روی قیمت آن بگذارد، پس گیرد.

معاون وزیر نفت همچنین به آزادسازی تجهیزات بلوکه شده ایران به عنوان دستاورد دیگر برجام در بخش نفت پرداخت و اظهار کرد: این تجهیزات هم اکنون در اختیار کارفرمایان و پیمانکاران برای استفاده در پروژه هاست.

زمانی نیا با بیان این که پس از اجرای برجام حداقل ١۵٠ مذاکره با شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری و اجرای پروژه در ایران انجام شده است، افزود: درمذاکراتی که با شرکتهای بین المللی بزرگ و همچنین شرکتهای متوسط و کوچک از آسیا، اروپا، روسیه، آمریکای جنوبی انجام شد آنها علاقمند به همکاری با ایران هستند.

وی با بیان این که شرکتهای خارجی منتظر فرصتی هستند تا ایران در موقعیت امضای قرارداد قرار گیرد، درباره این فرصت گفت: مدل جدید قراردادهای نهایی فرصتی است که شرکتهای خارجی منتظر آن هستند و امیدواریم این مدل از قرارداد که هم اینک در ایران به یک موضوع سیاسی بدل شده است، هر چه سریعتر نهایی شود.

ارتباط وزارت نفت با حدود ١۴ بانک اروپایی

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت درباره مسائل بانکی هم با بیان این که وزارت نفت هم اکنون با حدود ١٣ تا ١۴ بانک در ارتباط است و کارها از طریق این بانکها در حال انجام است، تصریح کرد: مذاکرات با بانکهای بزرگ اروپایی همچنان در حال انجام است و امیدواریم بزودی به نتیجه برسد.

زمانی نیا دریافت مطالبات نفتی ایران را، از دیگر دستاوردهای برجام برشمرد و افزود: دریافت پول نفت یکی از آثار برجام است که هم اکنون بدون مشکل به حساب بانک مرکزی واریز می شود.

معاون وزیر نفت، کاهش هزینه پروژه ها را هم از دستاوردهای برجام عنوان کرد و با بیان این که هم اکنون تجهیزات مورد نیاز از فروشندگان اصلی و بدون واسطه خریداری می شود، تصریح کرد: این موضوع سبب کاهش هزینه ها شده است؛ پیش از اجرای برجام مجبور بودیم برای خرید تجهیزات چند برابر قیمت واقعی پول پرداخت کنیم.

وی با بیان این که ظرف کمتر از یک ماه تا یک ماه و نیم آینده ١۵ پروژه بزرگ ایران در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی به شرکتهای خارجی ارائه خواهد شد، افزود: اطلاعات مقدماتی پروژه ها برای مطالعه در اختیار شرکتهای خارجی برای بررسی قرار گرفته است تا به محض نهایی شدن مدل جدید، قرارداد امضا شود./انتهای پیام /شانا