واشنگتن پست نوشت؛ ایران با گروه های تروریستی مبارزه می کند و به آنها کمک نمی کند، در حالی که همه حملات تروریستی در غرب به نوعی با عربستان سعودی ارتباط دارند. به گزارش مهر گیلان ،  روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت ایران با گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کند و به آن‌ها کمک نمی‌کند، در […]

واشنگتن پست نوشت؛ ایران با گروه های تروریستی مبارزه می کند و به آنها کمک نمی کند، در حالی که همه حملات تروریستی در غرب به نوعی با عربستان سعودی ارتباط دارند.

به گزارش مهر گیلان ،  روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت ایران با گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کند و به آن‌ها کمک نمی‌کند، در حالی که همه حملات تروریستی در غرب به نوعی با عربستان سعودی ارتباط دارند.

پایگاه اینترنتی روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به قلم فرید زکریا نوشت: بر اساس تحلیل «پایگاه داده‌ای تررویسم جهانی» متعلق به «دانشکده لیف ونار کینگ لندن» Global Terrorism Database by Leif Wenar of King’s College London بیش از ۹۴ درصد از کسانی را که از سال ۲۰۰۱ تاکنون تروریسم اسلامی به کام مرگ فرو برده به داعش، القاعده و از گروه‌های جهادی دیگر با ایران مرتبط نبودند؛ ایران با این گروه‌ها مبارزه می‌کند و نه اینکه به آن‌ها کمک می‌کند؛ تقریباً همه حملات تروریستی در غرب به نوعی با عربستان سعودی ارتباط دارند و تقریباً هیچکدامشان با ایران ارتباطی ندارند.

در گزارش واشنگتن پست آمده است: بمب گذاری این هفته در شهر منچستر در انگلیس یکی دیگر از حوادث تلخی بود که به ما گوشزد کرد تهدید تروریسم افراطی همچنان ادامه دارد. سفر دونالد ترامپ به منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) نشان داد که هنوز هم کشوری که این تروریسم را در دنیا اشاعه می‌دهد – یعنی عربستان سعودی – توانسته است از زیر بار مسئولیت آن فرار کند. در واقع، ترامپ به عربستان سعودی چراغ سبز نشان داد و دستش را در منطقه آزاد گذاشت.

حقایق روشن است. عربستان سعودی به مدت پنج دهه نسخه کوته‌بینانه و تحمل‌ناپذیر را در سراسر دنیای اسلام ترویج کرده است – نسخه‌ای که در هیچ کجای دیگر اجرا نمی‌شود. اسامه بن لادن و پانزده نفر از نوزده تروریست یازده سپتامبر تابعیت سعودی داشتند. بر اساس ایمیل‌های افشاء شده هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، ما می‌دانیم که در سال‌های اخیر دولت عربستان سعودی و قطر «از داعش و سایر گروه‌های افراطی در منطقه حمایت مالی و تجهیزاتی مخفی کرده اند.»

اتباع سعودی دومین گروه بزرگ تشکیل دهنده جنگجوهای خارجی در داعش را تشکیل می‌دهند؛ برخی گزارش‌ها حاکی است که اتباع سعودی بیشترین تعداد تروریست‌های تشکیل دهنده در عراق هستند. داعش باورهای خود را از نسخه وهابی اسلام عربستان سعودی گرفته است. همانطور که یکی از امامان جماعت سابق مسجد جامع سعودی در سال گذشته گفت، داعش «اصول ما را که در کتاب هایمان یافت می‌شود گرفت … ما نیز از همان مکتب پیروی می‌کنیم، اما آن را به شیوه‌ای دیگر به کار می‌بندیم.»

داعش تا زمانی که توانست برای مدارسش کتاب درسی بنویسد، از کتب درسی عربستان سعودی استفاده می‌کرد. پول سعودی‌ها اکنون در حال دگرگونی اسلام در اروپاست. گزارش‌های افشاء شده سرویس‌های اطلاعاتی آلمان نشان می‌دهد که مؤسسات خیریه وابسته به دفاتر دولتی عربستان سعودی، قطر و کویت در حال تأمین مالی مساجد، مدارس و امام‌های جماعت در کشور آلمان هستند تا نسخه تحمل‌ناشدنی اسلام را در سراسر آلمان اشاعه دهند.
گارلوتا گال، نویسنده روزنامه نیویورک تایمز این فرایند را در کشور کوزوو توصیف می‌کند که به خاطر آن یک سنت ۵۰۰ ساله اسلام میانه رو در حال از بین رفتن است. وی می‌نویسد: «امامان جماعت تربیت شده سعودی از پایگاه‌های خود اصول و باورهای وهابیت را ترویج می‌کنند: قانون شریعت و دیدگاه‌های جهادی و تکفیری خشونت آمیز – که کشتن مسلمانانی که بدعت گذار هستند و تفسیر سعودی‌ها از اسلام را قبول ندارند – بر هر اصلی دیگر ترجیح داده می‌شود…. کمک مالی خیریه‌ای به این شرایط کمک کرده است. به خانواده‌ها دستمزد ماهیانه پرداخت می‌شود به شرط آنکه به موعظه‌های امامان مسجد گوش داده شود.»

سخنرانی ترامپ در مورد اسلام کمی با قبل تغییر کرده بود و مسلمانان را قربانی تروریسم جهادی خواند. وی زمانی که گفت، «هیچگونه بحثی در مورد این تهدید کامل نیست مگر آنکه از دولتی نام ببریم که به تروریست‌ها پناه، کمک مالی، جایگاه اجتماعی مورد نیاز برای جذب نیرو می‌دهد»، در واقع صورت مسئله را پاک کرد.

ترامپ در مورد میزبان خود، عربستان سعودی صحبت نمی‌کرد، بلکه از ایران سخن می‌گفت. اکنون اگر بخواهیم شفاف صحبت کنیم، بسیار نادرست است که ایران را به عنوان منشأ تروریسم جهادی توصیف کنیم. بر اساس تحلیل «پایگاه داده‌ای تروریسم جهانی» متعلق به «دانشکده لیف ونار کینگ لندن»، بیش از ۹۴ درصد از مرگ‌هایی را که تروریسم افراطی از سال ۲۰۰۱ به بار آورده است داعش، القاعده و سایر گروه‌های جهادی مرتبط با عربستان مرتکب شده اند. ایران با این گروه‌ها مبارزه می‌کند و نه اینکه به آن‌ها کمک می‌کند.

تقریباً همه حملات تروریستی در غرب به نوعی با عربستان سعودی ارتباط دارند. تقریباً هیچکدامشان با ایران ارتباط ندارند. ترامپ از دیدگاه عربستان سعودی به مسئله ترروریسم نگاه می‌کند، دیدگاهی که پادشاهی سعودی را تبرئه می‌کند و تقصیر را به گردن ایران می‌اندازد. سعودی‌ها توجه مذاکره کنندگان بی تجربه ترامپ را به قراردادهای تسلیحاتی و کمک‌های مالی به صندوق بانک جهانی معطوف کردند؛ (صندوق بانک جهانی را ایوانکا ترامپ اداره می‌کند). ترامپ زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود در پیامی در فیسبوک در سال ۲۰۱۶ نوشت: «عربستان سعودی و بسیاری از کشورهایی که پول هنگفتی به بنیاد کلینتون می‌دهند زنان را برده می‌دانند و همجنس بازان را می‌کشند. هیلاری باید همه این پول هایی را که دریافت کرده است بازگرداند!»/ انتهای پیام / صدا و سیما