معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از تشدید نظارت ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد و گفت: مردم در صورت شکایات می توانند به صورت ۲۴ ساعته با سامانه ۱۹۰ تماس گیرند. به  گزارش  مهر  گیلان ،دکتر محمد تقی آشوبی – معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت و گوی اختصاصی با […]

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از تشدید نظارت ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد و گفت: مردم در صورت شکایات می توانند به صورت ۲۴ ساعته با سامانه ۱۹۰ تماس گیرند.

به  گزارش  مهر  گیلان ،دکتر محمد تقی آشوبی – معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا) از تشدید نظارت ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد و گفت: در سه ماه اخیر، حدود ۳۰۰ بازدید از مطب های پزشکی و مراکز درمانی دانشگاه و ۲۰۰ بازدید نیز از مراکز ترک اعتیاد تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام گرفته است.

دکتر آشوبی، ضمن اعلام سامانه ۱۹۰ جهت ثبت و رسیدگی به شکایات حوزه سلامت، افزود: این سامانه در ۲۴ساعت شبانه روز، آماده پاسخگویی به شکایات مردمی در زمینه مشکلات بهداشتی، درمانی و دارویی است.

وی با اشاره به آغاز بازدیدهای شبانه دانشگاه از اواخر فصل پاییز سال جاری، خاطر نشان کرد: در این زمینه ۳ تیم نظارتی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در ساعات مختلف شبانه روز، با ورود سرزده به مراکز درمانی، درمانگاه ها و مطب های پزشکی و موسسات وابسته، چگونگی ارایه خدمات این مراکز را مورد ارزیابی قرار می دهند.

معاون درمان دانشگاه، از تعطیلی مطب های شبانه روزی در استان خبر داد و افزود: استفاده از عناوین مجعول مطب شبانه روزی یا بیست و چهار ساعته برای پزشکان عمومی طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ممنوع است و پزشکان عمومی حداکثر ساعت ۱۰ شب مجاز به انجام فعالیت در مطب هستند .وی با بیان این که با افراد متخلف طبق مقررات برخورد می شود، افزود: پزشکانی که مایل به ارایه خدمات درمانی به صورت شبانه روزی هستند، بایستی درخواست تاسیس درمانگاه شبانه روزی خود را به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان (واحد مدیریت نظارت و اعتباربخشی) ارایه دهند تا مطابق مفررات اقدام شود.

اصحاب رسانه نسبت به انتشار اخبار صحیح حوزه سلامت، حساسیت ویژه داشته باشند
وی ضمن اشاره به حساسیت های اخبار حوزه بهداشت و درمان و توجه ویژه اصحاب رسانه به این موضوع، تصریح کرد: اهمیت صحت و درستی اخبار حوزه سلامت، بر هیچکس پوشیده نیست. بنابراین با توجه به این که در زمینه انتشار اخبار کذب، قوانین و دستورالعمل های مهمی وجود دارد، اصحاب رسانه باید نسبت به انتشار اخبار صحیح حوزه سلامت، حساسیت ویژه ای داشته باشند و جهت انتشار اخبار این حوزه، به منابع موثق و معتبر به ویژه دانشگاه علوم پزشکی گیلان رجوع کنند.

معاون درمان دانشگاه، با اشاره به انتشار خبر مفقود شدن بیمار در بیمارستان پورسینای رشت در سطح رسانه ها و فضای مجازی، گفت: پس از بررسی پرونده بیمار و مشاهده فیلم موجود در دوربین های مداربسته بیمارستان، مشخص شد که بیمار با کمک همراه، نسبت به خروج از بیمارستان در ساعات اولیه شیفت عصر، اقدام کرده است و خبر مفقود شدن وی صحت ندارد. در خصوص عدم رسیدگی به این بیمار و سرگردانی وی در بیمارستان، نیز مستندات و مدارک پزشکی نشانگر این مسئله است که بیمار دارای مشکلات جسمی زمینه ای فراوان بوده که برای انجام اقدامات درمانی با توجه به ریسک بالای عمل، علاوه بر رضایت بیمار، رضایت همراهان درجه یک نیز الزامی بوده که متاسفانه همراهان درجه یک، جهت اعلام رضایت کتبی در طول دوره بستری اقدامی نکردند.
وی در پایان یادآور شد: مقوله اطلاع رسانی برای بهبود سلامت جامعه حایز اهمیت است. در این زمینه، رسانه ها در کنار دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان بایستی برای ارتقای هر چه بیشتر سلامت در جامعه تلاش کنند./ انتهای پیام