مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهور کشورمان در محل کاخ ریاست جمهوری  ویتنام برگزار شد. به گزارش مهر گیلان ،رییس جمهور ویتنام: سفر آقای روحانی به ویتنام نشان دهنده علاقه آیت الله خامنه ای و روحانی به مردم این کشور است. روسای جمهور ایران و ویتنام پس از امضای دو سند همکاری محورهای گفتگوهای خود […]

 مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهور کشورمان در محل کاخ ریاست جمهوری  ویتنام برگزار شد.

412296_658
به گزارش مهر گیلان ،رییس جمهور ویتنام: سفر آقای روحانی به ویتنام نشان دهنده علاقه آیت الله خامنه ای و روحانی به مردم این کشور است.
روسای جمهور ایران و ویتنام پس از امضای دو سند همکاری محورهای گفتگوهای خود را در جمع خبرنگاران بیان کردند.
وی گفت: ما بر همکاری های دوجانبه تاکید و در زمینه سیاسی توافق کردیم از یکدیگر حمایت کنیم چرا که روابط دو ملت پاک است و ما از مداخله در امور کشورهای ثالث همچنین افراط گرایی حمایت نمی کنیم.
رییس جمهور ویتنام گفت: ما در زمینه حفظ صلح و ثبات در منطقه گفتگو کردیم و امیدواریم در جهت صلح منطقه ای مفید باشیم و در آن راستا حرکت کنیم.
وی افزود: در زمینه اقتصادی به نتیجه رسیدیم فرصت های همکاری زیاد و ظرفیت صادرات گسترده است . ما متقاضی محصولات ایران از جمله خشکبار و خدمات مهندسی هستیم همچنین خواهان افزایش همکاری ها به دو میلیارد دلار هستیم.
وی گفت: ما خواهان همکاری ها در زمینه های دیگر از جمله آموزشی و تحقیقاتی با ایران هستیم.
 رئیس جمهور کشورمان گفت دو طرف توافق کردند حجم مبادلات تجاری دو کشور به دو میلیارد دلار برسد.
رییس جمهوری اسلامی ایران نیز با تشکر از میهمان نوازی مردم و دولت ویتنام گفت: همه مردم ایران و مردم ویتنام را به عنوان مردمانی مقاوم در برابر متجاوزان به کشورشان می شناسند.
آقای روحانی گفت: مردم ایران مردم ویتنام را صلح خواه و سختکوش می شناسند و علاقه مردم دو کشور پایه خوبی برای روابط دو کشور است.
وی افزود: دو طرف معتقد بودند که برای روابط اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری مشترک ظرفیت های زیادی وجود دارد و اقتصاد دو کشور می تواند مکمل هم باشد و ضروری است که سرمایه گذاران دو کشور از این موضوع مطلع شوند.
دکتر روحانی گفت: فرصت خوبی برای صادرات نفت گاز و پتروشیمی از ایران به ویتنام وجود دارد  و ایران آماده پذیرفتن سرمایه گذاری شرکت های ویتنامی است. همچنین در زمینه لوازم مربوط به شیلات و کشاورزی می توان همکاری ها را گسترش داد و آماده کشت فراسرزمینی هستیم.
رییس جمهور کشورمان گفت: ما آماده ارایه خدمات فنی مهندسی جاده و نیروگاه و تبادل استاد و دانشجو هستیم و مراکز فناوری ما آماده همکاری دوجانبه است.
رییس جمهور با اشاره به اینکه دیدگاه های دو کشور در مسایل بین المللی به هم نزدیک است گفت: برای گسترش روابط در زمینه مسایل پارلمانی و تروریسم توافق کردیم.
وی گفت: دو طرف با جنگ، خشونت و تروریسم مخالف هستیم و راه حل مسایل را مذاکره می دانیم. هر دو کشور در جامعه جهانی از مواضع یکدیگر حمایت خواهیم کرد. دو طرف توافق کردند حجم مبادلات تجاری به دو میلیارد دلار برسد.
رییس جمهور گفت: توافق کردیک بانک های مرکزی دو کشور به تفاهم نامه همکاری دست یابند. از رییس جمهور ویتنام دعوت می کنم تا از ایران دیدن کند. /انتهای پیام /صداو سیما