معاون دادگستری گیلان گفت: مردم دقت کنند، کاندیدای قانون گریز و متخلف روانه شورا و مجلس نشوند.

به گزارش مهر گیلان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در سومین نشست پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی گیلان که با حضور اعضای این ستاد برگزار شد گفت: کاندیدای قانون گریز قطعا تخلف و قانون گریزی ملاک رفتارش در آینده هم خواهد بود، بنایراین صلاحیت نشستن بر کرسی انتخابات شورا و مجلس را ندارد.   آقایی افزود: شعبه‌های ویژه‌ای برای رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های جرایم و تخلفات انتخاباتی در همه شهرستان‌ها و مرکز استان در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه دشمنان قسم خورده کشور با هزینه‌های هنگفت در تلاش اند با ناامید کردن مردم، مانع حضورشان در انتخابات باشند، گفت: همه داوطلبان می‌توانند در سایه قانون و در موقع مقرر، نسبت به تبلیغات البته با حفظ موازین و پرهیز از هرگونه بد اخلاقی و تخریب رقبا و عدم توهین به قومیت و فرهنگ، اقدام کنند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه در پی شیوع کرونا، امکان تبلیغات جمعی کم خواهد بود، بر ضرورت استفاده از فضای مجازی البته بر اساس قوانین و دوری از تخلف و جرایم انتخاباتی تاکید کرد.
آقایی به نقش رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما در ایجاد روحیه نشاط، رقابت سالم و حضور حداکثری مردم اشاره و تصریح کرد: باید رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما با انعکاس اخبار و ویژه برنامه‌های انتخاباتی در برابر هجمه‌های فرهنگی دشمنان مقابله کنند.
در ادامه این نشست تخصصی قنبریان، سخنگوی هیات نظارت در گیلان گفت: یکی از مهترین چالش‌های پیش روی، تبلیغات غیر قانونی و زودهنگام نامزد‌های انتخاباتی است، بنابراین باید با رصد فضا‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی دارای مجوز و بدون مجوز زمینه فضای سالم انتخابات را در استان فراهم کنیم.   وی افزود: استفاده از امکانات و تجهیزات دولتی برای هرگونه تبلیغ نامزد‌های انتخابات جرم است و باید مجرمان برخورد خواهد شد.
همچنین اردلان نماینده استاندار و عضو ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی گیلان هم با بیان اینکه در انتخابات شورای اسلامی شهر هزار و ۷۵۹ نفر ثبت نام کرده اند، گفت: از این تعداد ۱۸۶ نفر معادل ۱۱ درصد زن و هزار و ۵۷۳ نفر معادل ۸۹ درصد مرد هستند.   معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه سن ثبت نامی‌های افراد بین ۳۰ سال تا بالای ۷۵ سال است، افزود: در انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در آستانه اشرفیه هم ۴۵ نفر ثبت نام کردند.   همچنین دیگر اعضای ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی گیلان علاوه بر گزارش عملکرد حوزه خود در زمینه جلوگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی بر فعالیت دستگاه‌های خود برای برگزاری انتخابات سالم تاکید کردند.