وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطبوعات و رسانه چراغ روشنی برای دستیابی نظام فرهنگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به قله‌های توسعه و پیشرفت است. به گزارش مهر گیلان ،  سید رضا صالحی امیری در مراسم آغاز بکار بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات افزود: به هر میزانی که این چراغ پرفروغ تر باشد حرکت در […]

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطبوعات و رسانه چراغ روشنی برای دستیابی نظام فرهنگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به قله‌های توسعه و پیشرفت است.473255_264
به گزارش مهر گیلان ،  سید رضا صالحی امیری در مراسم آغاز بکار بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات افزود: به هر میزانی که این چراغ پرفروغ تر باشد حرکت در مسیر توسعه با سرعت بیشتر و انحراف کمتر همراه خواهد بود.

مطبوعات و رسانه چراغ روشنی برای دستیابی به قله‌های پیشرفت است

وی گفت: این نمایشگاه علاوه بر حضور گروهی از اصحاب رسانه، مکانی برای گفتگوی فرهنگی میان نخبگان، مدیران و اصحاب رسانه است که در یک هفته از طریق گفتگوی متقابل، درک بیشتری از یکدیگر داشته باشند و از طریق گفتگو به کاهش عصبیت ها و افزایش اشتراکات بپردازند و امروز بیش از هر زمان دیگری ما به گفتگو نیاز داریم.

صالحی امیری افزود: در جایی که گفتگو وجود ندارد، شایعه، انگ زنی و تخریب رواج پیدا می کند و در گفتگو، همدلی، همگرایی، هم نوایی سامان پیدا می کند و از این منظر نمایشگاه نمادی از گفتگوی فرهنگی است که محصول عملکرد دولت آقای روحانی است.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه نمادی از همه سلایق، نحله ها و اندیشه هاست که در زیر یک چتر در دایره انقلاب اسلامی جمع شده اند گفت: از این منظر حاضران در این نمایشگاه نماد تفکر ملی در جامعه ملی است که شعار این دولت نیز حرکت در مسیر اعتدال و پرهیز از رفتارهای جناحی و سیاسی است و همه سلایق و جریان‌ها امروز در این نمایشگاه حضور دارند.

وزیر ارشاد افزود: بنده بر این باور بوده و هستم و در سال هایی که در کنار آقای روحانی از اندیشه ایشان بهره مند بودم اینگونه فهمیدم که پایه و گفتمان فرهنگی وی مبتنی بر ۴ اصل اعتدال، عدالت، عقلانیت و دیانت فرهنگی است و ما باید بتوانیم این گفتمان را در عرصه مطبوعات و رسانه باز تعریف و باز تولید کنیم.

اجرای اصل گردش اطلاعات آزاد، برجام داخلی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت اصل پاسداری از گردش آزاد اطلاعات را دنبال خواهد کرد و با تصویب سازمان نظام رسانه ای بسیاری از امور اصحاب رسانه در چارچوب آن سامان خواهد یافت و مداخله دولت به حداقل ممکن خواهد رسید.

صالحی امیری گفت: رسانه ها باید واقع بینانه حرکت کنند تا با درک تحولات جهانی بتوانند شرایط داخل را بخوبی تبیین کنند.

وی با طرح این سؤال که اعتدال، عدالت و عقلانیت در عرصه رسانه را چگونه باید تعریف کنیم؟ و مفهوم دیانت را چگونه تفسیر کنیم؟ افزود: از همه مهمتر و اساسی تر در این گفتمان، عقلانیت، امنیت، انسجام، تعامل و سازگاری فرهنگی است که از شاخص های بنیادین آقای روحانی برای دست یابی به توسعه فرهنگی است و من انتظار دارم که اصحاب رسانه این گفتمان را در سطح ملی تولید و باز تولید کنند که همگان بتوانند از این درخت پرثمر بهره مند گردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه جوهر گفتمان دکتر روحانی مبتنی بر اخلاق و در حوزه رسانه، اخلاق رسانه ای است؛ به نقل از وی گفت: اصل اخلاق از اصل انقلاب اسلامی مهمتر است و من انتظار دارم که تفسیر این جمله را از خود رییس جمهور بشنویم.

صالحی امیری افزود: این دولت در طول سه سال گذشته با همت وزیر با فضیلت، معاون مطبوعاتی و دیگر همکاران موفق شدند، اعتماد سازی، شفافیت، نظام مند کردن فعالیت ها، عدالت رسانه ای، توجه حداکثری به نشریات محلی و همچنین توجه به نشریات خصوصی را به عنوان نقطه های مثبت بر جای بگذارند که این مسیر، در تداوم حرکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک راهبرد دنبال خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به رییس جمهور گفت: جامعه مطبوعات و اصحاب رسانه ای انسان های نجیب، قانع و واقع گرایی هستند اما باید باور کنیم که در شرایط سختی به سر می برند، اقتصاد مطبوعات برای تداوم حیات نیاز به حمایت خاص جنابعالی دارند.

صالحی امیری افزود: برای رسیدن به نقطه مطلوب ما نیز مانند نظام پزشکی، نظام مهندسی و سایر سازمان های مشابه نیازمند یک سازمان نظام رسانه ای هستیم و از این منظر خوشبختانه اقدامات جدی انجام شد که در نوبت دولت قرار دارد.

وی با بیان اینکه اصلی ترین اقدامی که ما می توانیم به عنوان یک اقدام مثبت در این دوره یاد کنیم اصل گردش اطلاعات آزاد است گفت: قانون سازمان نظام رسانه ای که توسط رییس جمهور ابلاغ شد می تواند مبنای برجام داخلی باشد زیرا براساس این قانون دولت امانت دار اطلاعات و ملت صاحب اطلاعات است و اصحاب رسانه نیز به عنوان نقطه اتصال و واسط میان مردم و دولت عمل می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دولت اصل پاسداری از گردش آزاد اطلاعات را دنبال خواهد کرد در این چنین فضایی باید ما به این باور قطعی برسیم که دولت گوش شنوا برای شنیدن نقد از نگرش های مختلف از طریق رسانه ها را دارد و دولت رعایت اصل صداقت و شفافیت را به عنوان تأکید دائمی رییس جمهور، باور درونی خود می داند.

وی گفت:‌ دولت به تنوع و تکثر عقاید معتقد است و به افکار و قلم را در حوزه رسانه احترام می گذارد، دولت نقد را به عنوان یکی از کارکردهای اصلی رسانه می پذیرد و تخریب را چون موریانه کاهنده صداقت و شفافیت می داند. دولت، مردم و اصحاب رسانه را محرم اسرار خود می داند. دولت به گفتگو، پاسخگویی و شفافیت باور داشته و اصل اخلاق مداری و میثاق اخلاق حرفه ای را مهمترین رکن تداوم حیات رسانه و اصحاب رسانه می داند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما امروز امیدواریم که بتوانیم از زبان رییس جمهور خبرهای خوشی را بشنویم و لبخند را همچنان بر لبان بیش از بیست هزار انسان سخت کوش و دلسوز رسانه ای در سراسر کشور که به ارتقاء سطح آگاهی و دانش مردم می پردازیم، بنشانیم./ انتهای پیام