رئیس‌جمهور با بیان اینکه بهترین واکسن همان اولین واکسن است، گفت: هر واکسن مورد تاییدی که رسید آن واکسن را باید فوری بهره‌برداری کرد.

 به گزارش مهر گیلان -حجت‌الاسلام حسن روحانی” صبح امروز (شنبه، ۱۸ اردیبهشت) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه به‌‎رغم مشاهده افت و خیز‌هایی در برخی مناطق، امروز در همه استان‌های کشور به پیک نهایی موج چهارم کرونا رسیده‌ایم، گفت: به‌رغم افزایش تعداد ابتلا‌ها در این دوره، خوشبختانه آمار فوتی‌ها در موج چهارم مساوی موج سوم بوده است که این موضوع نشانه افزایش مهارت کادر درمان و کار و تلاش مدافعان سلامت و همچنین مراعات بیشتر از سوی مردم است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر همه دست به‌ دست هم نداده بودیم و رنگ بندی‌ها در مناطق کشور اجرا نشده بود، خروج از پیک چهارم سخت‌تر می‌شد، افزود: در این مقطع نیازمند وارد کردن واکسن خارجی هستیم و اینکه گفته می‌شود برای واکسیناسیون تا زمان آماده شدن واکسن داخلی صبر کنیم، حرف دقیقی نیست.

حجت‌الاسلام روحانی درباره برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی انجام شده برای واکسیناسیون عمومی بیان کرد: بر اساس اقدامات انجام شده برای خرید واکسن، امید فراوانی داریم که واکسیناسیون گروه‌های اولویت‌دار افراد مُسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای تا پیش از پایان دولت دوازدهم به طور کامل انجام شود و بتوانیم بگوییم مرگ را مهار کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور گفت: انواع جهش یافته ویروس کرونا نباید باعث مغشوش شدن اذهان عمومی شود و نباید نگرانی اضافه ایجاد کرد. ویروس با وجود جهش‌های متعدد همان است که بود و راه مقابله و پیشگیری از آن نیز استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از دورهمی‌ها و حضور در اماکن شلوغ است که اگر دقیق و کامل اجرا شوند، با همه انواع جهش یافته ویروس می‌توان به راحتی مقابله کرد.

او با اشاره به اینکه کار خرید ۳۰ میلیون دُز واکسن انجام شده و در حال تمهید مقدمات ورود این واکسن‌ها هستیم، افزود: واکسن داخلی هم از آغاز تابستان برای استفاده در برنامه واکسیناسیون عمومی آماده خواهد شد.

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: ویروس کرونا نشان داد که همچنان ویروس‌هایی با قابلیت ایجاد پاندمی وجود دارند و جهش یافتن و دوام این ویروس در بیش از ۱۶ ماه گذشته، تلاش برای دستیابی به توانمندی ساخت واکسن در داخل کشور برای آن را ضروری کرده است.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر چه واکسن‌هایی که امروز برای مقابله با کرونا مورد استفاده قرار دارند، هیچ کدام همه مراحل آزمایشی را به طور کامل طی نکرده‌اند، اما اصل واکسیناسیون با واکسن‌های مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت اقدامی موثر در مسیر مبارزه با پاندمی کرونا است.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: البته کسانی که واکسن تزریق می‌کنند باید بدانند که فقط خودشان مصونیت یافته‌اند و ممکن است به عنوان ناقل، بیماری را به دیگران منتقل کنند، بنابراین باید حتی پس از تزریق واکسن دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند.

رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال در واکسیناسیون عمومی با استفاده از واکسن‌های وارداتی و واکسن‌های ساخت داخل به نقطه مطلوب در مهار تلفات و شکستن زنجیره انتقال بیماری برسیم./شبکه خبر