رئیس کمیته اسکان ستاد اربعین گفت:تعداد زائران ایرانی اربعین نسبت به سال گذشته رشد ۲٫۵ برابری داشته است . به گزارش مهر گبلان ،حسن پلارک در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص اقدامات و تمهیدات اربعین حسینی افزود:تا این لحظه نمره عوامل مرز استان خوزستان ۲۰ است و در مرز مهران وضعیت در حد […]

رئیس کمیته اسکان ستاد اربعین گفت:تعداد زائران ایرانی اربعین نسبت به سال گذشته رشد ۲٫۵ برابری داشته است .
به گزارش مهر گبلان ،حسن پلارک در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص اقدامات و تمهیدات اربعین حسینی افزود:تا این لحظه نمره عوامل مرز استان خوزستان ۲۰ است و در مرز مهران وضعیت در حد رضایت است .
وی تصریح کرد:در مرز مهران برنامه ریزی شده تا خدمات در زمان بازگشت زائران مناسب باشد .
پلارک با اشاره به برنامه ریزی ستاد برای آماده کردن موکب ها از ۱۰ ماه صفر تاکید کرد:امسال از ۴ صفر شاهد حضور بیش از ۲۰۰ هزار نفر زائر در شهر نجف اشرف بودیم .
وی گفت :تا این امروز بیش از یک میلیون زائر از مرز ها عبور کرده اند که ۴۰ درصد از مرز مهران ،۳۰ درصد از مرز شلمچه،۲۲ درصد از مرز چذابه و مابقی از مرزهایی هوایی تردد کرده اند .
رئیس کمیته اسکان ستاد اربعین افزود:امسال گزارش خاصی مبنی بر کمبود ارائه خدمات به زائران در مرزها نداشته ایم .
وی با اشاره به سهمیه بندی زائران و مراجعه به مرزها ی مشخص گفت:خیلی ها در سامانه سماح ثبت نام نکرده و به صورت انفرادی ویزا دریافت کرده اند که با برنامه ریزی انجام شده مشکل تراکم حل شده است .
پلارک ادامه داد:رها شدن زائران در آن طرف مرز مشکلی بود که می توانست ایجاد شود و با استقرار اتوبوس ها این موضوع رفع شده است .
وی گفت :امسال ۸۵۰ دستگاه اتوبوس بین شهری و ۲۰۰ دستگاه تریلر آماده ارائه خدمت به زائران است .

راحتی ؛دبیر کمیته زیر ساخت ستاد اربعین دیگر مهمان حاضر در برنامه بود که با اشاره به افزایش تعداد زائران اربعین افزود:پیش بینی می شود امسال تعدا زائران ایرانی به بیش از ۲ میلیون نفر برسد .
وی تصریح کرد:تا امروز بیش از یک میلیون زائر از مرزها تردد کرده اند و مشکل زیر ساختی نداشته ایم .
دبیر کمیته زیر ساخت ستاد اربعین با اشاره ظرفیت شهر مهران گفتکمهران شهری ۲۰ هزار نفری است و تلاش شده از تمام ظرفیت شهر برای خدمت رسانی به زائران استفاده شود .
راحتی ادامه داد:امسال ظرفیت پارکینگ ها و اسکان دو برابر شده است و امکان پارک ۱۰۰ هزار خودرو در مهران فراهم است .
وی در خصوص مکالمات تلفنی و مشکلات سال گذشته گفت:امسال ظرفیت ها تا سه برابر افزایش یافته است .
دبیر کمیته زیر ساخت ستاد اربعین با اشاره به نزدیکی مهران به کربلا و نجف و تمایل مراجعه زائران در مسیر بازگشت به این شهر افزود:پیش بینی شده در زمان بازگشت با موج زیادی روبرو شویم و گیت ها تا ۹۶ عدد افزایش یافته است .
وی ادامه داد:امکان ورود ۱۲۰۰ نفر در ساعت در مرز مهران فراهم است.

سلیمی ،دبیر کمیته امداد و نجات ستاد اربعین ،میهمان سوم حاضر در استودیو برنامه تیتر امشب بود که در خصوص اقدامات این ستاد گفت:سه قرارگاه مرزی در مهران،چذابه و شلمچه برای خدمت رسانی به زائران ایجاد شده است.
وی افزود :در مرز مهران ۱۵ دستگاه آمبولانس و در مرز های دیگر هر کدام ۵ دستگاه آمبولانس آماده خدمت رسانی است .
سلیمی تصریح کرد:سه دستگاه خودرو ارتباطی و ۵ فروند بالگرد در این سه مرز در حالت آماده باش هستند .

دبیر کمیته امداد و نجات ستاد اربعین تاکید کرد:در سطح کشور در ۱۳ روز اجرای طرح اربعین ۵۰۱ پایگاه در حالت آماده باش هستند .
وی گفت:بیش از ۶۰۰۰ هزار امداد گر و ۲۰۰۰ کادر درمانی امسال آماده ارائه خدمت به زائران هستند .
همچنین علی اصغر احمدی ،دبیر کل جمعیت هلال احمر ایران در ارتباط تلفنی با برنامه در خصوص ماموریت هلال احمر در داخل عراق افزود:از نقطه مرزی به سمت نجف و کربلا ،ایستگاه هایی به صورت آمبولانس مستقر کرده ایم .
وی ادامه داد :در نجف اشرف سه درمانگاه در هتل نباء،صحن حضرت زهرا (س)و مقبره شهید حکیم تعبیه شده است .
احمدی تصریح کرد:در مسیر پیاده روی ۵ درمانگاه بزرگ با ۱۰۰ کادر درمانی با همکای سپاه تعبیه شده است .
وی ادامه داد:در شهر کربلا در هتل نجم،عتبه حسینی درمانگاه هایی در کنار دیگر مراکز درمانی که با همکاری هلال احمر عراق دایر شده آماده خدمت رسانی به زائران هستند .
دبیر کل جمعیت هلال احمر ایران گفت:وظیفه هلال احمر درمان سرپایی زائران است و زائرانی که نیاز به بستری داشته باشند به بیمارستان های عراقی فرستاده می شوند .
وی با تاکید بر بیمه بودن زائران افزود:زائرانی که بیمه نیستند در هنگام ورود به بیمارستان ها ۱۰۰ دلار به عنوان هزینه از آنها گرفته می شود .
گفتنی است در میان برنامه ضمن ارتباط با خبرنگاران حاضر در مرز های مهران و چذابه وضعیت تردد زائران بررسی شد ./انتهای پیام /صداو سیما