مدیر عامل برق منطقه ای گیلان با اشاره به بارش باران و برف در سال های اخیر و آسیب به صنعت برق استان، گفت: باید برنامه ریزی لازم برای مقابله با بحران های جوی احتمالی انجام شود.

به گزارش مهر گیلان –بهمن داراب زاده پیش از ظهر شنبه در جلسه شورای معاونین برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به شروع فصل بارش، گفت: تجارب سال‌های گذشته نشان داده که بارش‌های شدید جوی و به ویژه برف می‌تواند سبب آسیب به خطوط و پست‌های برق شود و برق رسانی به مشترکان را با اختلال همراه کند.

وی افزود: بارش برف سال‌های اخیر در استان گیلان با توجه به نوع و مدت زمان بارش، نشان داده که این بارش‌ها بی ارتباط با تغییر شرایط آب و هوایی نبوده و بیانگر این است که این پدیده جوی هر چند سال یک بار و گاهاً زودتر تکرارپذیری دارد و باید برای بارش‌های احتمالی از آمادگی لازم برخوردار باشیم.

داراب زاده با اشاره به اینکه شرکت برق منطقه‌ای گیلان از ۷۲ پست برق و ۲۸۶۱ کیلومتر خط برخوردار است، ادامه داد: پست‌ها و خطوط این شرکت در بارش‌های احتمالی می‌توانند آسیب پذیر باشند و باید از هم اکنون برای بارش‌های آتی برنامه ریزی کرد و با مقاوم سازی و سایر تمهیدات تاب آوری آنها را افزایش داد.

وی افزود: قرار گرفتن پست‌ها و خطوط در مناطق کوهستانی و جاه‌های صعب العبور و حتی مناطق جنگلی و شالیزارها که فاقد جاده دسترسی است مشکل را دو چندان می‌کند و به طور حتم اگر علاج واقعه را قبل از وقوع آن نکرد با چالش‌های جدی مواجه می‌شویم.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به تجارب ارزنده شرکت در سال‌های گذشته در رویارویی با پدیده‌های سخت جوی، گفت: احصا ماشین آلات، تجهیزات و منابع انسانی و شناسایی شرکت‌های پیمانکاری که پتانسیل و توانایی مدیریت با پدیده‌های سخت جوی را دارند باید از هم اکنون در دستور کار قرار گیرند تا در بحران‌ها جا نمانده و با آمادگی کامل اقدام کنند.مهر/ گیلان