مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه وحدت در دین اسلام ذاتی و شیعه و سنی ندارند، گفت: باید عوامل اختلاف افکنی دشمن شناسایی شود.

به گزارش مهر گیلان-فیروز فاضلی پیش از ظهر امروز (یکشنبه، ۲۳ آبان) در ویژه مراسم «جشن مهربانی» که به مناسبت میلاد امام حسن عسکری(ع) و تقدیر از فعالان فرهنگی و هنری هفته وحدت در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا(ص) رشت برگزار شد، با اشاره به اینکه دشمن هوشمندانه به دنبال ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی است، اظهار کرد: عواملی که سبب شده تا دشمن از آن برای این اختلاف افکنی استفاده کند باید شناسایی شود.

 وی با بیان اینکه تمام موضوعات جهان به دو دسته دارای منطق ریاضی و زبانی تقسیم بندی می‌شود، افزود: زمانی که می‌خواهند درباره این دو تقسیم بندی صحبت کنند منطق ریاضی را همان علم با همه ابعاد و بخش‌ها و منطقه زبانی را همه آن چیزی می‌دانند که به زبان کشیده می‌شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه نوشته‌ها، گفته‌ها، علائم، زبان بدن و قراردادها را می‌توان در قالب منطق زبانی قرار دارد، گفت: برای اینکه بخواهیم چیزی را بیان کنیم باید آن را به کتاب تبدیل کرده و بدانیم که این کتاب چه هست و چه می‌گوید.

 وی با بیان اینکه دین اسلام تنها دین در میان ادیان الهی است که معجزه آن کتاب است، اضافه کرد: زمانی که درباره کتاب صحبت می‌شود مسئله‌ای به نام گفتمان و فهم یکدیگر ایجاد می‌شود.

 فاضلی با اشاره به اینکه خداوند متعال با معجزه‌ای به نام قرآن گفتمان و مفاهمه را برای ما فراهم و به واسطه این گفتمان نیز وحدت را ایجاد کرده است، گفت: با وجود همه این بسترها چگونه اجازه داده‌ایم که دشمن در میان ما اختلاف افکنی کند این موضوع باید بیشتر بررسی شود.

 وی در ادامه با بیان اینکه مسلمانان در اصل دین اسلام با هم تفاهم دارند، تصریح کرد: در این میان برخی ولایت و برخی دیگر خلافت را قبول دارند این نباید اجازه نفوذ و اختلاف افکنی به دشمن را بدهد.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه انسان زمانی که کتابی به عنوان راهنما ندارد مردد می‌شود زیرا تردید ملالت به دنبال دارد، ادامه داد: مسلمان باید در همه ابعاد آئینه تمام نمای پیامبر گرامی اسلام یعنی مهربانی، خوش رویی و لطف باشد و تنها در برابر کفار و دشمنان با قدرت ایستادگی کند.

 وی با تأکید بر اینکه وحدت در دین اسلام ذاتی است، گفت: پیامبر ما یگانه و کتاب مبنای بحث ما است. باید جویای حقیقت بوده و حقیقت را ببینیم