در جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت که عصر دیروز دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ به ریاست سید حسین رضویان، سید امیر حسین علوی شهردار رشت، اعضا و مشاوران این کمیسیون برگزار شد، در خصوص تعیین تکلیف و سرمایه گذاری تالاب عینک رشت تبادل نظر و گفتگو شد.

به گزارش مهر گیلان-در بیست و دومین جلسه کمیسیون بهداشت شورا، سید امیر حسین علوی شهردار رشت با اشاره به مصوبه دادگستری گیلان با نهادهای ذیربط در خصوص مالکیت تالاب عینک، اظهار داشت: سپردن تولی گری تالاب عینک به نهادی مانند منابع طبیعی و بهره‌برداری آن توسط آب منطقه‌ای و هماهنگی شهرداری رشت با دستگاههای متولی جهت اجرای برنامه‌های خود از جمله پیشنهاداتی بود که در جلسه مذکور مطرح گردید. با این وجود کماکان وضعیت تالاب عینک به دلیل عدم تصمیم گیری بر سر شیوه مدیریت این نعمت خدادادی، بلاتکلیف می باشد.

سید امیر حسین علوی با بیان اینکه شهرداری به عنوان نهاد مردمی و عمومی همواره با موضع تامین منافع عمومی و حفظ سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی شهر به تالاب عینک ورود می کند، ادامه داد: اگرچه آب و فاضلاب متعهد گردید تا مشکل ورود فاضلاب شهری به این پهنه را رفع نماید اما همچنان در زمینه معضل آلودگی و افزایش رسوب تالاب اقدام اساسی صورت نگرفته است.

شهردار رشت با تاکید بر نگاه گردشگری به تالاب عینک و مطالعاتی که در گذشته پیرامون این طرح صورت گرفته است، تصریح کرد: شهرداری این آمادگی را دارد که در صورت سپردن امور به این نهاد، هم در بحث لایروبی، نگهداری و هم جذب سرمایه‌گذار برای تالاب عینک ورود نماید. چنان که در سنوات گذشته برای تملک حاشیه رودخانه‌ها اقدام نمود و ساماندهی امور را جزو تکالیف خود می‌داند.

علوی با درخواست از متولیان استان برای تعیین تکلیف هر چه سریعتر تالاب عینک رشت، بیان کرد: در صورت تعیین تکلیف این تالاب، تعریف منافع و رعایت همه جانبه موازین، عقب ماندگی تالاب عینک پایان خواهد یافت. بنابراین ساماندهی این موضوع نیازمند ریسک مدیریتی و تصمیمات جسورانه است.

شهردار رشت در پایان از بررسی پیش نویس توافقنامه با آب منطقه‌ای گیلان پیرامون ساماندهی امور تالاب عینک و برگزاری یک نشست مشترک در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این نشست به جمع بندی و تحرک بر اساس یک منطق اقتصادی و اجتماعی کمک می‌کند و شهرداری نیز بر حسب تکلیف اجتماعی خود در پیشبرد امور تلاش خواهد کرد.