بامداد امروز مقر موساد در شهر اربیل، مرکز کردستان عراق هدف حمله موشکی قرار گرفت.

این رسانه عراقی در ابتدا نوشت: «ده‌ها راکت به مجتمع زیرین در استان اربیل برخورد کرد».

صابرین نیوز بر اساس گزارش‌های اولیه ادامه داد: «۱۲ موشک به یک پایگاه نظامی در اربیل اصابت کردند».

این منبع دقایقی بعد طبق اطلاعات اولیه گزارش داد: «شاهدان محلی می‌گویند حداقل ۶ راکت به مجتمع زرین اصابت کرد».

صابرین نیوز همچنین خبر داد که تعداد زیادی از هواپیما‌های نظامی آمریکایی در حال پرواز در آسمان اربیل هستند و حمل ونقل غیرنظامی هوایی نیز در منطقه متوقف شده است.

این رسانه در مطلبی اختصاصی نوشت: «گیرنده‌های adsb در حریم هوایی اربیل که در زمینه ترافیک هوایی تخصص دارد، متوقف شده اند».

منابع مطلع به صابرین نیوز گفتند: «در پایگاه نظامی نزدیک فرودگاه اربیل آتش سوزی شده است. آژیر‌های خطر نیز در کنسولگری آمریکا در اربیل به صدا درآمد».

در ادامه این گزارش آمده است: «۱۴ فروند راکت ۱۲۲ میلی متری گراد به پایگاه نظامی در نزدیکی فرودگاه اربیل اصابت کرد. مواضع اشغالگران زیر باران موشک‌های گراد هستند».

رسانه‌های عراقی همچنین گزارش دادند که دروازه‌های ورودی سفارت آمریکا در بغداد بسته شده و آماده باش کامل در پایگاه‌های نظامی در عراق اعلام شده است.

شبکه «الجزیره» نیز از فعال‌شدن آژیر‌های خطر در منطقه سبز در بغداد و داخل سفارت آمریکا خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، نیرو‌های امنیتی کردستان عراق، تمام راه‌های منتهی به فرودگاه اربیل، پایگاه الحریر و مجتمع صلاح الدین را در حالت آماده باش کامل بستند.

الجزیره نوشت: «سفارت آمریکا در بغداد با صدای آژیر خطر به حالت وحشت درآمده است».

صابرین‌یوز دقایقی بعد با بیان اینکه در میان راکت‌های شلیک شده، موشک‌های بالستیک هم هستند، اعلام کرد: «این پایگاه در اربیل با موشک‌های بالستیک مورد حمله قرار گرفت. حداقل ۴ موشک بالستیک به هدف نظامی در اربیل اصابت کرد».

فیلم منتشرشده توسط منابع عراقی که لحظه انفجار کلاهک موشک بالستیک را نشان می‌دهد.

خبرنگار شبکه الجزیره می‌گوید، «ساختمان جدید و در حال ساخت کنسولگری آمریکا در اربیل»، هدف حملات موشکی امشب بود.

به نوشته صابرین نیوز، ۶ فروند موشک بالستیک از نوع فاتح ۱۱۰ به این ساختمان در اربیل اصابت کرد.

این رسانه با انتشار کلیپ ویدئویی نوشت: «تیراندازی شدید در آسمان اربیل پس از خبر پرواز ناشناس پهپاد به‌گوش می‌رسد».

صابرین‌نیوز همچنین خبر داد که صدای انفجار در سلیمانیه واقع در شمال عراق نیز شنیده شده است.

شبکه کُردی «رووداو» به نقل از «امید خوشناو» فرماندار اربیل گزارش داد که در حمله موشکی امشب به اهدافی در اربیل، هیچکسی زخمی نشده است.

رووداو همچنین نوشت: «در پی وقوع چندین انفجار در نزدیکی کنسولگری آمریکا، نیرو‌های امنیتی در مناطق مختلف اربیل مستقر شده اند».

۲ مرکز موساد، هدف حمله موشکی به اربیل
صابرین‌نیوز به نقل از یک منبع امنیتی نوشت: «دو مرکز آموزشی پیشرفته متعلق به موساد اسرائیل در اربیل در شمال عراق با موشک‌های بالستیک مورد حمله قرار گرفتند».

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی اربیل به شبکه رووداو گفت که حمله موشکی امشب هیچ پروازی را تحت تأثیر قرار نداده و همه پرواز‌ها طبق برنامه انجام می‌شود.

شبکه «العربیه» نیز به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد که هیچ نظامی این کشور در حملات موشکی امشب به اربیل، کشته نشده است.

ویدئوی دیگری از لحظه برخورد موشک‌ها به پایگاه نظامی اسرائیلی در اربیل منتشر شده که نشان می‌دهد ساعت برخورد ۱:۲۰ دقیقه بامداد است.

صابرین‌نیوز درباره این زمان نوشت: «به هیچ‌وجه تصادفی نیست.»

این رسانه عراقی همچنین افزود: «در زمان حمله، سامانه‌های پدافند موشکی آمریکایی پاتریوت ۲ و ۳ که در اربیل در شمال عراق مستقر هستند، کار نمی‌کردند».

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق در توئیتی در واکنش به این حمله نوشت: «حمله‌ای که شهر عزیز اربیل را هدف قرار داد و ساکنان آن را به وحشت انداخت، حمله‌ای به امنیت مردم ماست. ما تحولات را با رئیس دولت منطقه کردستان پیگیری کرده‌ایم و نیرو‌های امنیتی ما این حمله را بررسی خواهند کرد و هرگونه آسیبی به امنیت شهرهایمان و امنیت شهروندانمان را برطرف خواهیم کرد».

وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به شبکه «سی‌بی‌اس» اعلام کرد: «هیچ خسارت یا تلفاتی در هیچ یک از تأسیسات دولتی آمریکا وجود ندارد. این حادثه توسط دولت عراق و دولت منطقه کردستان در حال بررسی است و شما را برای اظهار نظر به آن‌ها ارجاع می‌دهیم.

وال استریت ژورنال نیز به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد‏، موشک‌های شلیک شده به اربیل عراق، به مجتمع کنسولگری ما که در حال احداث است اصابت نکرده و هیچ آمریکایی در آن آسیب ندیده است.
منبع: خبرگزاری صداوسیما