نماینده عالی دولت در گیلان از تشکیل قرارگاه استانی اصلاح ساختار اقتصادی مقابله با گران‌فروشی خبر داد و با تصریح اینکه برای برخورد با تهدیدکنندگان سفره و سلامت مردم، عزم جدی و قاطع وجود دارد، گفت: مشارکت و پشتیبانی آحاد جامعه، ضامن اجرای طرح موفق مردمی‌کردن اقتصاد است.

به گزاش مهر گیلان -دکتراسدالله عباسی سه‌شنبه شب در گفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم استان که ازطریق شبکه باران انجام شد؛ با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور، شرایط تحریم و تورم نیاز به جراحی اقتصادی داشت، افزود: ایجاد توازن و شفاف سازی در پرداخت یارانه ها، نیاز کشور بود و دولت به این کار شجاعانه ورود کرد.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق رشد هشت درصدی باید اقتصاد را مردمی کنیم، ادامه داد: باید از نظر ساختاری ریشه فساد را قطع کنیم و اصلاح ساختاری انجام دهیم تا فساد در بدنه سیستم اداری رخ ندهد.

استاندار گیلان با اشاره به عزم دولت سیزدهم برای اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها در راستای انجام اصلاحات اقتصادی در کشور اظهار داشت: تا پیش از این؛ پرداخت یارانه‌ها که از سوی دولت انجام می‌شد، برای مردم ملموس نبود و شاهد گرانی ها ، قاچاق کالاها و صادرات معکوس بودیم.

وی پرداخت یارانه به مصرف‌کننده و مردم را یکی از وجوه اجرای این طرح مهم دانست و ادامه داد: با این اقدام، از رانت جلوگیری شده و اقتصاد، مردمی می شود.

استاندار گیلان اجرای عادلانه سازی توزیع یارانه ها را یکی از موضوعاتی دانست که پیوسته از سوی دولت ها نسبت به آن بی توجهی می شد و افزود: رئیس جمهوری شب گذشته در گفت وگو با مردم، تصریح کرد که برای این منظور، آبرو گذاشتیم و بر این مبنا، وقتی جهاد آبرو مطرح می شود؛ با استفاده از تمامی امکانات و ظرفیت ها برای توزیع هرچه بهتر منابع و ثروت ملی بین آحاد مردم اهتمام می ورزم.

وی  با اشاره به واریز مبلغ نقدی به حساب سرپرستان خانوار بر حسب دهک‌های تعیین شده بیان داشت: پیشتر در حالیکه دولت ارز ترجیحی را در اختیار تاجران برای وارد کردن کالاهای اساسی مردم قرار می داد؛ شاهد واردات اقلامی بودیم که هیچ تناسبی با مصرف اساسی مردم نداشت و در چنین شرایطی؛ دولت تصمیم گرفت مبلغ یارانه در اختیار مردم قرار گیرد.

وی همچنین به اختصاص یارانه در بخش آرد و نان اشاره و اضافه کرد: با فراهم سازی زیرساخت های صدور کالابرگ الکترونیکی، مردم با دستیابی به حقوق واقعی خود می توانند نسبت به خرید نان با کیفیت اقدام کنند ضمن آنکه از قاچاق آرد هم جلوگیری و از بروز تخلف هم ممانعت می شود.

دکتر عباسی با یادآوری تصریح رئیس جمهوری مبنی بر عدم افزایش قیمت نان های سنتی، دارو و حامل های انرژی تا پایان سال جاری گفت: پرداخت یارانه این اقلام از سوی دولت برای بهره مندی آحاد مردم ادامه دارد  و نظارت بر قیمت این اقلام، در بخش دارو از سوی بیمه ها مورد رصد و پایش قرار می گیرد،  نظارت بر کیفیت نان و حتی زمان بازگشایی نانوایی‌ها هم در سیستم پرداخت جدید یارانه آرد در نظر گرفته می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نظارت و گزارش‌های مردمی برای بهبود شرایط فعلی بسیار کمک کننده است، تصریح کرد: هدف ما تقویت تولید داخلی، شفافیت و مبارزه با فساد است.

وی با بیان اینکه سامانه ۱۲۴ اداره‌کل صمت و ۱۳۵ تعزیرات حکومتی آماده دریافت شکایات مردمی است، افزود: سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم برای کسانی که یارانه دریافت نکرده اند و در این خصوص شکایتی دارند، تعبیه شده است.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه استانی اصلاح ساختار اقتصادی مقابله با گران‌فروشی گفت: تعزیرات حکومتی اختیار دارد در محل جرم، حکم صادر کند تا با کسانی که با جان و مال مردم بازی می‌کنند، برخورد شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه نیازمند پشتیبانی مردم برای موفقیت در برنامه‌های پیش رو هستیم، به توانایی پرداخت ۹ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش به تولیدکنندگان و واردکنندگان اشاره و اضافه کرد: هفت هزار میلیارد تومان اعتبار از محل سفر رئیس جمهوری به گیلان، به استان اختصاص یافته که می‌توانیم در اختیار تولید کنندگان قرار دهیم و افق آینده، بسیار روشن است.

دکتر عباسی پتانسیل های استان در بخش های مختلف را مورد اشاره قرار داد و با تصریح اینکه باید تولیدکننده، به انجام تولید در جهت شکوفایی اقتصاد دلگرم باشد، گفت: تولید؛ ایجادکننده زنجیره ارزش است و این زنجیره، منجر به اشتغالزایی، بالا رفتن بهره وری، افزایش درآمد، کاهش فاصله طبقانی و زدودن فقر می شود.

وی عزم قوای سه گانه و همه نهادهای حاکمیتی و انقلابی برای اصلاح وضعیت اقتصادی را جزم دانست و افزود: اطمینان دارم با مشارکت و پشتیبانی مردم، نسبت به اجرای این مهم، موفق خواهیم بود.

وی با بیان اینکه دولت صادق‌الوعد است و خود را موظف به عمل به وعده‌ها می‌داند، گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانات دیروز خود تأکید داشتند که دولت در بخش اقتصادی کارهای مهمی در پیش دارد و همه برای به نتیجه رسیدن آن، باید کمک کنند.

استاندار گیلان به واریز یارانه مربوط به افزایش قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن به حساب مردم اشاره و اظهار کرد: غیر از اقلام فوق قیمت کالای دیگری تغییر نمی‌کند و اگر در صنفی به صورت خودسرانه اقدامی برای افزایش قیمت صورت گیرد، ناظران با جدیت برخورد قانونی می‌کنند.

وی با اشاره به موضوع پسماند و اعلام ابرچالش جدی استان از بدو مسئولیت استانداری، گفت: مسئله سراوان بسیار حائز اهمیت بوده و در پیش و حین سفر رئیس‌جمهوری به گیلان به آن پرداخته شد.

نماینده عالی دولت در گیلان به آلودگی‌های رودخانه زرجوب و گوهررود رشت هم اشاره و سرازیرشدن شیرابه سراوان را یکی از علل اصلی آن عنوان کرد و گفت: برای احیاء این دو رودخانه و تالاب انزلی کارگروهی تشکیل شده که به صورت مستمر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکلات دپوی زباله در سراوان، معضلی ۳۸ ساله است، به شرایط ناگوار مردم اشاره کرد و افزود: در سفر رئیس‌جمهوری به گیلان، وزیر کشور از منطقه سراوان بازدید و دستور رسیدگی فوری صادر کرد.

استاندار گیلان به طرح مشکلات اعتباری در خصوص پسماند در جلسات کارگروه و تعلل پیمانکاران اشاره و خاطرنشان کرد: از اعتبارات سفر رئیس‌جمهوری؛ ۶۰۰ میلیارد تومان و نیز از اعتبارات شهرداری‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد که یکصد میلیارد تومان آن به صورت نقدی در حساب شهرداری رشت واریز شده است.

وی به عدم ثبات مدیریت شهری هم اشاره و با بیان اینکه متولی اصلی موضوع پسماند شهرداری است و نه استانداری، گفت: به عنوان مجموعه دولت؛ قرارگرفتن مردم در تنگنا و استمرار آلودگی را نمی‌توانیم تحمل کنیم.

دکتر عباسی با اشاره به انعقاد قرارداد با پیمانکار برای بازیافت همه یک‌هزار و یکصد تن زباله انباشت شده، افزود: با انعقاد قراردادهای جدید دو خط دیگر به سایت بازیافت لاکان افزوده می‌شود تا ضمن افزایش ظرفیت پردازش تا بیش از هزار تن و تبدیل به کود آلی و تفکیک از مبدأ نیز استمرار یابد.

وی با تأکید بر اهتمام شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با همکاری صدا و سیما و رسانه‌ها برای ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ گفت: سرانه تولید زباله چنین مردم فرهیخته، فهیم و آگاهی؛ چرا باید دو برابر استاندارد جهانی باشد؟

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به فعال شدن خطوط فعلی سایت بازیافت لاکان گفت: سیستم تصفیه شیرابه‌ها در سایت سراوان نیز به زودی فعال می‌شود و شش لیتر در ثانیه به آب کشاورزی تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهرداری براساس قرارداد سال ۱۳۹۷ موظف شده تا پایان سال ۱۴۰۱ سراوان را به طبیعت بازگرداند، افزود: عملیات بهسازی آغاز شده و فرآیند تصفیه شیرابه‌ها نیز به زودی شروع می‌شود.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: به عنوان یک گیلانی از جایگاه حقیقی و حقوقی، بازگرداندن سراوان به طبیعت یکی از آرزوهای بنده است چراکه همیشه نگران مردم آن منطقه بوده‌ام.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار برای تصفیه خانه فاضلاب زندان لاکان و شماری از بیمارستان‌ها، گفت: برای تصفیه خانه فاضلاب رشت ۶۸۰ میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده و مشغول فعالیت هستند.

دکتر عباسی به بازدید عملیات اجرایی در پهنه نخودچر رشت و تأکید بر تسریع فرآیند آن هم اشاره کرد و افزود: پس از جلوگیری از ورود شیرابه باید شاهد لایروبی رودخانه‌ها و جاری شدن آب سالم و زلال در آن‌ها باشیم.

وی اضافه کرد: برخی فقط از نیاز پنج تا ۱۰ هزار میلیارد اعتبار صحبت می‌کردند درحالیکه مشکل این مسئله فقط بودجه نیست بلکه سوء مدیریت کاملا مشهود بوده است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه وارث بسیاری از مشکلات هستیم اما به مردم وعده داده‌ایم، گفت: وقتی رئیس‌جمهوری محبوب مردم از این رودخانه‌هایی که طی دورانی محل صید ماهی بوده و امروز محل اجتماع فاضلاب و شیرابه شده، بازدید می‌کند؛ وظیفه بنده استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود برای احیاء آن‌هاست.

وی با بیان اینکه از نظرات نخبگان و دلسوزان و اندیشه‌های آنان استفاده می‌کنم، اظهار کرد: از آخرین دستاوردهای علمی برای اصلاح وضعیت و رفع مشکلات بهره می‌گیریم.

استاندار گیلان مشارکت مردم را باعث دلگرمی مسئولان دانست و با قدردانی از آنان گفت: مردم عزیز گیلان به واسطه اظهارنظرهای غیرکارشناسی برخی از افراد نگران نشوند.

وی افزود: به عنوان خدمتگزار مردم صادقانه از حق و حقوق آنان دفاع می‌کنم و با برنامه تلاش می‌کنیم تا مردم شاهد شکوفایی اقتصاد منطقه در بخش‌های مختلف گردشگردی، کشاورزی و صنعت باشند.

دکتر عباسی با اشاره به تشکیل قرارگاه‌های مختلف شهرستانی در بخش آب، ساحل، صنعت و کشاورزی، گفت: هجوم ملخ‌ها در لوشان بحمدالله کنترل شده و در جهت خدمت به مردم همه مدیران به صورت جهادی، شبانه‌روزی و انقلابی پایکار هستند.

وی نقدهای منصفانه مردم را منجر به اصلاح امور دانست و تصریح کرد: در این مسیر هر مدیری که همراهی نکند ، تغییر صورت می‌گیرد تا وعده‌های مردم به صورت صادقانه عملیاتی شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز خرسندی از موفقیت تیم‌های فوتبال استان، گفت: امیدواریم شاهد موفقیت‌های پی‌درپی تیم‌های چوکای تالش، ملوان بندرانزلی، سپیدرود رشت و داماش باشیم.

وی با بیان اینکه به بخش ورزش بسیار علاقمندم، افزود: از ورزشکاران و هواداران به صورت تمام قد حمایت می‌کنیم تا شاهد ایجاد نشاط در میان جوانان عزیز باشیم.

استاندار گیلان گفت: بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و رونق کسب و کار به ویژه در فصل کشاورزی منجر به ایجاد طراوت و شادمانی در میان مردم شده که امیدوارم همواره استمرار داشته باشد.