فرماندار رشت با تاکید بر اهمیت پیشبرد مراحل کشاورزی بر اساس برنامه زمان بندی و نحوه استفاده از منابع آبی، اظهارداشت: نظارت بیشتر بر منابع آب موجود و رعایت برنامه های اعلامی آب‌گذاری انهار، از جمله الزامات مواجهه با بحران بی آبی بوده و باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش مهر گیلان-فرمانداری شهرستان رشت، دکتر امام پناهی در نشست با اعضای شورای اسلامی شهرستان که با حضور روسای جهاد کشاورزی، آبیاری و بنیاد مسکن شهرستان و با هدف بررسی هماهنگ مشکلات حوزه کشاورزی و ارائه و تبادل راهکارهای کارشناسی و عملی صورت پذیرفت با اشاره به ضرورت مدیریت منابع آبی موجود و استفاده بهینه از فرصت رهاسازی آب سد سفیدرود، اظهار داشت: کشاورزان برای کمترین تاثیر پذیری از بحران کم آبی، سریعاً نسبت به پیشبرد مراحل کار تا اتمام نشاءکاری اقدام و از موکول نمودن کارها به آخرین روزهای آب گذاری انهار خودداری نمایند.

 وی افزود: تاکنون در ۹۳٫۵ درصد از مزارع شخم اولیه انجام و در ۵۶٫۴ درصد شالیزارها شخم دوم و ۴۷٫۶ درصد مزارع شهرستان عملیات نشاءکاری صورت پذیرفته است.

فرماندار رشت با اشاره به اهمیت پاکسازی و لایروبی انهار در جلوگیری از هدر رفت آب و سرعت انتقال و هدایت آن به مناطق درگیر با مسئله بی آبی، گفت: خوشبختانه در سال جاری زراعی با استفاده از حداکثر توان دستگاه دولتی و ظرفیت بخش خصوصی، با لایروبی بیش از ۱۷۰ کیلومتر از انهار شاهد رشد ۳۰ درصدی لایروبی ها نسبت به سال زراعی گذشته بوده ایم.

 نماینده عالی دولت در مرکز استان با تاکید بر واقعی بودن بحران کم آبی و نزدیک بودن خطر خسارات ناشی از آن به خصوص در اراضی پایین دست، اظهار داشت: نظارت دقیق بر مدیریت عادلانه منابع آب ،رعایت برنامه آب گذاری و تقسیم آب انهار، و تقید به برنامه های نوبت بندی باید به عنوان موضوعاتی مهم در پشت سر نهادن بحران، در دستور کار قرار گیرد.

 امام پناهی با بیان این مطلب که بحران کم‌آبی فرصت مناسبی برای شناسایی مشکلات و کمبودها در زمینه مدیریت منابع و آبرسانی به شالیزارها در اختیار مسئولین نهاده است، خاطرنشان کرد: باید از تجربیات به دست آمده در سال جاری زراعی برای کسب حداکثری آمادگی در مقابله با هرگونه بحران احتمالی آبی در سال‌های آتی و رفع نواقص موجود استفاده گردد.

فرماندار رشت با تاکید بر اهمیت بیمه محصولات کشاورزی در جبران خسارات وارده، اظهارداشت: کارگزاری ها و کارشناسان بیمه بایستی در روند کارشناسی و برآورد خسارات، به موقع در محل حاضر بوده و عادلانه رفتار نمایند تا رغبت و اعتماد مردم برای انجام بیمه محصولات افزایش یابد.

 وی با اشاره به لزوم سرعت بخشیدن و اتمام فوری بازسازی و راه اندازی ایستگاه های پمپاژ و چاه های آب از سوی جهاد کشاورزی و ذکر این نکته که با توجه به شرایط موجود، خارج از مدار بهره‌برداری بودن هیچ ایستگاهی قابل قبول نیست، اظهار داشت: با توجه به مزایای اخذ پروانه برای چاه های آب کشاورزی نظیر دریافت سهمیه سوخت و نصب کنتور، کشاورزان هرچه سریعتر از فرصت به دست آمده برای اخذ مجوزهای قانونی بهره برداری چاههای فاقد پروانه استفاده نمایند.