فرماندار داشت با تاکید بر ادامه برخورد قاطعانه، بازدارنده و جدی با توزیع کنندگان عمده و خرد مواد مخدر و قرص‌های روانگردان، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون شاهد افزایش ۴۲ درصدی کشفیات انواع مواد و اجرای ۱۳۰ طرح مقابله با سوداگران مواد افیونی توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان بوده ایم.

به گزارش مهر گیلان-دکتر حمیدرضا امام پناهی در آغاز جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان؛ ضمن تقدیر از تلاش فداکارانه مرزبانان، سپاه پاسداران، نیروهای مردمی بسیج و نیروی انتظامی در مبارزه با تجارت خانمان سوز مواد مخدر و درود به روان شهداء مقابله با سوداگران مرگ و همچنین با تاکید بر اراده جدی جمهوری اسلامی در مبارزه با توزیع کنندگان و قاچاقچیان مواد، اظهار داشت: اروپای قدر ناشناس با اقدام نامعقول اخیر خود در تروریست نامیدن سپاه پاسداران، در واقع امنیت داخلی خود و سلامت شهروندان اروپایی را نشانه رفته است.

وی افزود: نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلال سال‌ها مبارزه بی‌امان با سوداگران مرگ و تقدیم شهدای گرانقدر این راه، علاوه بر حفظ امنیت کشور عزیزمان، دیوار محکمی در مسیر سرازیر شدن انواع مواد مخدر به اروپا بوده اند.

امام پناهی با ذکر این مطلب که مقابله با قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد از مطالبات اصلی و بحق مردم است، ادامه داد: در ده ماهه نخست سال جاری، میزان کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان رشت نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۴۲ درصدی داشته است.

وی افزود: در همین مدت، نیروی مقتدر انتظامی با اجرای ۱۳۰ طرح عملیاتی و مقابله ای در قالب پاکسازی نقاط آلوده، کنترل محورهای ورودی و خروجی، طرح ارتقاء امنیت اجتماعی، طرح برخورد با توزیع کنندگان اطراف مدارس و نیز مقابله با کشت خشخاش و شاهدانه، موفق به کشف ۴۴۹ کیلوگرم انواع مواد مخدر و دستگیری ۸۶ نفر از برهم زنندگان امنیت روانی جامعه شده است.

نماینده عالی دولت در مرکز استان با اشاره به ضرورت تشدید نظارت‌ها و لزوم شناسایی کمپ های غیرمجاز ترک اعتیاد که فاقد مجوزهای قانونی فعالیت از مراجع ذیصلاح می باشند، گفت: با هدف نتیجه بخشی فعالیت های مقابله ای و درمانی و همچنین جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند، تمامی مراکز ترک اعتیاد باید فعالیت‌های خود را زیر نظر علوم پزشکی و بهزیستی انجام دهند.

وی افزود: تمامی دستگاه‌های مرتبط موظف اند تا در چارچوب همکاری مسئولانه، بهزیستی را در تجهیز و امکان استفاده از ظرفیت حداکثری مراکز نگهداری ماده ۱۶ آقایان و بانوان یاری رسانند.

فرماندار رشت پایش فعالیت و سرکشی از گلخانه ها، عطاری ها و باشگاه های بدنسازی را از دیگر اقدامات موثر در ناامن نمودن محیط برای مرتکبین و دامن زنندگان به ناهنجاری‌های اجتماعی ذکر و خاطرنشان کرد: از آنجایی که تبعات درگیری هر یک از شهروندان با معضل اعتیاد محدود به فرد نمانده و خانواده و جامعه درگیر آثار منفی آن خواهند بود؛ ضرورت دارد تا آموزش و آگاهی بخشی، به عنوان نخستین و مهمترین گام در ممانعت از گرایش به مصرف انواع مواد مخدر و قرص‌های روانگردان در دستور کار دستگاه های متولی مبارزه و دوایر مرتبط با امر فرهنگ قرار گیرد.