رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از شناسایی یک مورد ابتلا به بیماری‌های ناشی از نیش پشه آئدس در گیلان خبر داد و گفت: باید موارد بهداشتی و رعایت شیوه نامه های بهداشتی در این رابطه جدی گرفته شود.

مهر گیلان / دومین نشست پدافند زیستی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با محوریت پشه آئدس با حضور دکتر محمدتقی آشوبی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر محمدعلی ویشگاهی مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گیلان، معاونین و مدیریان ستادی دانشگاه و دیگر اعضا در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.


دکتر محمدتقی آشوبی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از خلق حماسه سیاسی ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: این انتخابات در راستای خدمت بی منت دولت شهید جمهور آیت الله رئیسی بوده و  باید تا استقرار دولت آینده با همان شدت و قوت ادامه یابد.


وی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع پشه آئدس در گیلان، افزود: یک مورد مبتلا به بیمارهای منتقله ناشی از نیش پشه آئدس در شهرستان املش شناسایی و تائید شده که پس از بازگشت از کشورهای حاشیه خلیج فارس بود و سریعا در ایزوله قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر جدی گرفتن موارد بهداشتی توسط مردم و مسئولان، گفت: مبانی بهداشتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های منتقله از نیش پشه آئدس ضروری است.


دکتر آشوبی با بیان اینکه در بروز و شیوع بیماری ها، اطلاع رسانی و شفافیت بسیار مهم است، تصریح کرد: نظام سلامت هیچ چیز برای پنهان کردن ندارد و بهترین شویه اطلاع رسانی به موقع، شفاف و به اندازه است.


وی آموزش به مردم به ویژه توسط بهورزان و مراکز جامع خدمات سلامت را حائز اهمیت برشمرد و گفت: باید تمامی مراکز سلامت محور و سامانه‌های ارتباطاتی مردم با دانشگاه علوم پزشکی گیلان از جمله ۴۴۰۱ مجددا فعال شوند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین بر ضرورت جمع آوری و فروش املاک و اثاثیه مازاد در محوطه های مراکز سلامت محور و برگزاری دوره های آموزشی برای کلیه کارکنان نظام سلامت خصوصی و دولتی در تمامی سطوح تاکید کرد.


گفتنی است در این نشست مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستان‌ها و روئسای بیمارستان‌های استان نیز به صورت ارتباط تصویری حضور داشتند.