افسانه ماهیان نویسنده و کارگردان تئاتر «زندگی گالیله» را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد داد و گفت: برتولت برشت در این اثر درگیری‌های انسانی نابغه به نام گالیله را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. این کتاب به جرات جزو بهترین آثار ادبیات نمایشی جهان و کتاب‌های نمایشنامه‌ای است که تاکنون به زبان فارسی ترجمه شده […]

 افسانه ماهیان نویسنده و کارگردان تئاتر «زندگی گالیله» را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد داد و گفت: برتولت برشت در این اثر درگیری‌های انسانی نابغه به نام گالیله را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. این کتاب به جرات جزو بهترین آثار ادبیات نمایشی جهان و کتاب‌های نمایشنامه‌ای است که تاکنون به زبان فارسی ترجمه شده است.

 n00238421-t
به گزارش مهر گیلان ، افسانه ماهیان در گفت‌و‌گو با (ایبنا)، درباره پیشنهاد خود برای مطالعه کتاب عنوان کرد: کتابی که بارها و بارها آن را خوانده‌ام و هنوز هم از خواندنش سیر نمی‌شوم، نمایشنامه«زندگی گالیله» نام دارد که «برتولت برشت» آلمانی آن را نوشته و نشر قطره آن را با ترجمه‌ای فوق‌العاده از استاد حمید سمندریان منتشر کرده است. من هم به مناسبت سالگرد درگذشت استاد حمید سمندریان، مطالعه کتاب «زندگی گالیله» را به علاقه‌مندان توصیه می‌کنم.

این کارگردان تئاتر، درباره محتوای «زندگی گالیله» گفت: برشت، در این کتاب اندیشه‌های  بنیادین و تفکر برانگیزی را مطرح می‌کند و جهان‌بینی وسیعی را درباره فلسفه زیستِ بشری ارائه می‌کند. برتولت برشت، در این اثر درگیری‌های انسانی نابغه به نام گالیله را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. در این کتاب، تعارضاتی که گالیله با خود، کائنات و سیارات دارد به خواننده نشان می‌دهد. این نمایشنامه اثر موردعلاقه هنرمندی همچون حمید سمندریان بوده است.

وی تاکید کرد: این کتاب به جرات جزو بهترین آثار ادبیات نمایشی جهان و کتاب‌های نمایشنامه‌ای است که تاکنون به زبان فارسی ترجمه شده است. نکته قابل‌تأمل درباره ترجمه این اثر از سوی زنده‌یاد سمندریان حفظ مشخصه دراماتیک این نوشته به‌طور کامل است. شیوه ترجمه شیوا، پرمفهوم، روان و غیر سخت استاد سمندریان در این کتاب خوانندگان عمومی را برای خواندن این اثر ترغیب می‌کند./انتهای پیام/ایبنا