استاندار عصر امروز در آستانه ی هفته وقف در دیدار با مدیر کل، معاونین و مدیران اوقاف استان گفت: با تسهیل شرایط استفاده ی مردم از موقوفات می توان به رونق کسب و کار آنان کمک کرد. به گزارش مهر گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در این نشست با تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان در حادثه‌ی […]

استاندار عصر امروز در آستانه ی هفته وقف در دیدار با مدیر کل، معاونین و مدیران اوقاف استان گفت: با تسهیل شرایط استفاده ی مردم از موقوفات می توان به رونق کسب و کار آنان کمک کرد.

به گزارش مهر گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در این نشست با تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان در حادثه‌ی زلزله و ابراز همدری با بازماندگان آنان، به رویکرد مثبت اوقاف گیلان اشاره کرد و افزود: هدف همه‌ی ما خدمت به مردم و بهبود وضعیت معیشتی آنان است.

وی با بیان اینکه خدمت صحیح و خالصانه به مردم بسیار ارزشمند است گفت: نهاد وقف با دارا بودن احکام شرعی بسیار مترقی وظایفی را برای خدمتگزاران این عرصه معین کرده است.

نماینده عالی دولت در گیلان به وجود موقوفات عام و خاص در استان گیلان اشاره و خاطر نشان کرد: احکام وقف شرایط را برای بهره‌برداری صحیح از این موقوفات معین کرده که می‌توان در جهت رونق کسب و کار مردم از آن بهره گرفت.

وی اظهار داشت : تسهیل شرایط برای کسب منافع توسط مردم از موقوفات می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف واقف کمک کند.

استاندار گیلان واگذاری حق انتفاع املاک موقوفه‌ی درآمدزا به مردم را اقدامی بسیار پسندیده دانست و افزود: با تحقق این اقدام که بخش اول از وظایف اوقاف است می‌توان به اهداف مهم دیگر تعیین شده برای این نهاد که انجام اقدامات فرهنگی و مذهبی است دست پیدا کرد.

وی خاطر نشان کرد: حضور مردم در بقاع متبرکه‌ای که رونق گرفته است قطعاً باعث ایجاد روحیه‌ی مضاعف و نگرش مثبت مردم نسبت به موقوفات می‌شود.

دکتر سالاری با اشاره به اینکه همدلی و همراهی می‌تواند مسیر را برای استفاده‌ی مطلوب از نهاد وقف هموار کند گفت: باتوجه به وجود شرایط اقتصادی و طبیعی گیلان در استفاده‌ی ظرفیت عظیم موقوفات می‌توان از مشارکت بخش خصوصی نیز در توسعه‌ی این حوزه بهره‌مند شد.

وی با بیان اینکه درآمدزایی از موقوفات، عدم اتکاء به اعتبارات دولتی را منجر می‌شود افزود: در این میان باید آن موقوفاتی که نمی‌توانند درآمدزا باشند را حفظ و به صورت صحیح از آن بهره‌برداری کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان خواستار ارائه طرحی که شامل تمامی جزئیات حوزه‌ی وقف باشد شد و گفت: این طرح می‌تواند تمامی نیازها و امکانات موجود حوزه‌ی وقف گیلان را مشخص کند.

وی بر لزوم مشارکت مردم در همه‌ی موضوعات به صورت سازمان یافته و دقیق تأکید وتصریح کرد: مشارکت مردم در تصمیم‌گیری و نظرخواهی از آنان قطعاً راهگشا و بسیار ارزشمند است.

استاندار گیلان افزود: اگر مردم در گام اول به ارائه‌ی ایده‌های خود بپردازند قطعاً در گام‌های بعدی و اجرای برنامه‌ها نیز همکاری می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: اتکاء کامل به فکر، ذهن و فعالیت‌های داخل سازمانی نمی‌تواند همه‌ی اهداف و کارهای موجود را محقق کند.

دکتر سالاری به آغاز سفرهای شهرستانی خود از هفته‌ی آینده برای بررسی مشکلات موجود اشاره و خاطر نشان کرد: در سنوات گذشته از حضور در بین مردم در موضوعات مختلف منافع بسیاری مشاهده کردم و معتقدم که حضور در بین آنان در بیشبرد اهداف بسیار موثر است.

در این نشست مدیر کل اوقاف و امور خیریه‌ی استان گیلان با ارائه گزارشی از میزان موقوفات موجود در استان گفت: گیلان با دارای ۹۴۱ بقعه‌ی متبرکه در جایگاه سوم کشوری قرار دارد.

حجت الاسلام ستار علیزاده به وظایف و مأموریت‌های اوقاف اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۱ پروژه‌ی عمرانی در دستور کار اوقاف قرار دارد که باتمام آن علاوه بر ایجاد ۳۰۰ شغل جدید باعث رونق کسب و کار نیز می‌شود.

وی به آغاز هفته‌ی وقف از ۲۶ آبان اشاره و خاطر نشان کرد: ستاد هفته‌‌ی وقف در استان گیلان تشکیل شده و در این هفته ۱۷۶ عنوان برنامه برگزار خواهد شد./ انتهای پیام