توموئو آئو کی، مشاور ارشد پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی «جایکا ژاپن» با رئیس کل دادگستری استان دیدار کرد. به گزارش مهر گیلان ،احمد سیاوش پور، رئیس کل دادگستری استان در این دیدار با اشاره به اینکه روابط تاریخی ایران و ژاپن عموما روند رو به رشدی را داشته است پیوند دو ملت را از […]

توموئو آئو کی، مشاور ارشد پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی «جایکا ژاپن» با رئیس کل دادگستری استان دیدار کرد.

به گزارش مهر گیلان ،احمد سیاوش پور، رئیس کل دادگستری استان در این دیدار با اشاره به اینکه روابط تاریخی ایران و ژاپن عموما روند رو به رشدی را داشته است پیوند دو ملت را از بسیاری جهات قابل قبول و مطلوب دانست.

رییس شورای قضایی استان در ادامه معضلات موجود در تالاب انزلی را از مسائل مهم استان دانست و خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی به طور جدی پیگیر اقدامات صورت گرفته در تالاب انزلی می باشد.

وی با قدردانی از دعوت مسئولین کشور ژاپن در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی برای سفر به آن کشور ابراز داشت: دستگاه قضایی علاقه مند است در این سفر با قوانین وضع شده ژاپن در خصوص بهداشت محیط، حفاظت از سواحل و منابع طبیعی، حقوق عامه و حقوق بیت المال و … آشنا شده و از تجارب این کشور در زمینه علمی و عملی بصورت بهینه استفاده نماید.

وی در خصوص مشکلات پاکسازی تالاب انزلی گفت: اقدامات زیادی در این راستا صورت گرفته است ، از جمله با اقدامات قانونی و پیشگیرانه از شدت سرازیری شیرابه های زباله ها ، پسماند های کارخانجات و بیمارستانها به تالاب انزلی بطور چشمگیری کاسته شده و در این راستا با متخلفین برخورد جدی و قانونی صورت گرفته است.

این مقام ارشد قضایی در ادامه افزود: سازمان محیط زیست و منابع طبیعی نیز وظیفه دارند طبق وظایف ذاتی خود نظارت و کنترل لازم را در این راستا انجام دهند تا انشاا… درآینده نزدیک شاهد آلودگی های زیست محیطی در هیچ کجای استان به ویژه در تالاب انزلی نباشیم.

احمد سیاوش پور در ادامه با بیان اینکه دستگاه های متولی اعم از شهرداری، محیط زیست، منابع طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی و … مکلف هستند برای حل معضلات دو رودخانه شهر رشت تمهیداتی بیندیشند تصریح کرد: دستگاههای متولی باید با راهکارهای اصولی و عملیاتی رودخانه های شهری رشت را از شرایط بحرانی خارج نمایند.

وی معضل رسیدگی به تغییر کاربری ها را از وظایف مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و افزود: نظارت و برخورد قانونی با تغییر کاربری های غیرمجاز صورت گرفته است البته سازملان های متولی نیز باید با جدیت هرچه تمام تر در این زمینه اقدام نمایند.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به اینکه گیلان یک استان گردشگری می باشد و خیل زیادی از مسافران در صدد تهیه ویلا و املاک و مستقلات در این منطقه می باشند اظهار داشت: ه دستگاه قضایی استان به ویژه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با همراهی سازمانهای متولی ملزم به پیگیری و رسیدگی به تخلفات تغیر کاربری در استان میباشند.

رئیس شورای قضایی استان در پایان تصریح کرد قوه قضائیه در سیاستها و برنامه های خود حفاظت از منابع طبیعی را در دستور کار خود قرارداده و ی اظهار امیدواری نمود ، این سفر نتایج خوبی را برای استان در پی داشته باشد.

مشاور ارشد پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی «جایکا ژاپن» با اشاره به اینکه روابط تاریخی ایران و ژاپن فراز و نشیب چندانی نداشته است، تصریح کرد: همکاری در فاز دوم احیای تالاب انزلی از دوسال پیش آغاز شده و تا سه سال دیگر برنامه مدیریت یکپارچه تالاب ادامه می‌یابد.

توموئو آئوکی با بیان اینکه مدیریت یکپارچه تالاب انزلی طبق اولویت هر بخش انجام می‌شود، افزود: گروه جایکا در همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست ایران نقش خود را ایفا می‌کند.

وی تالاب بین‌المللی انزلی را یک اکوسیستم بسیار ارزشمند خواند و خاطرنشان کرد: تالاب انزلی منبع بزرگ اکولوژیک محسوب شده و مطالعه در زمینه‌های دیگر تالاب را در دست اقدام داریم.

آئوکی با بیان اینکه در تالاب انزلی بیش از ۲۴۰ گونه پرندگان نادر شناسایی شده است، یادآور شد: تالاب انزلی از نظر زیست‌محیطی برای گونه پرندگان دارای اهمیت بسیاری است.

وی هدف از سفر و حضور در استان گیلان را انتقال تجارب در جهت حفظ تالاب عنوان کرد و افزود: رفع مشکلات تالاب به چندین سال کار مدارم نیازمند است.

این کارشناس ارشد اظهار امیدواری کرد: با همکاری مسئولان ایرانی روند اقدامات پیش بینی شده از سرعت لازم برخوردار گردد.

توموئو آئوکی با دعوت از رئیس کل دادگستری استان به ژاپن خاطر نشان کرد: بر خلاف نظر تعدادی از دوستداران محیط زیست در ایران ، وضعیت امروز تالاب انزلی حاد نمی باشد و حفظ وضعیت موجود و استمرار و احیای مجدد آن در سالهای آتی از اهداف و برنامه های این سازمان می باشد.

وی یکی از مشکلات تالابها را نقض حریم و تصرفات غیرمجاز و تغییر کاربری ها دانست و اظهار داشت: کاربری ها و تخلفاتی که در این زمینه صورت می پذیرد معضل بزرگی برای این منطقه بوجود آورده است که امید است با اقدامات دستگاه قضایی استان کاهش یابد./انتهای پیام