رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از اجرای پایلوت طرح پدافندی مراقبت سندرومیک اپیدمی بیماری‌های واگیر در شهرستان‌های سیاهکل و آستارا خبر داد. به گزارش مهرگیلان ؛ شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیش از ظهر امروز در نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان در سالن شهید انصاری استانداری گیلان، گفت: پدافند غیرعامل فراتر […]

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از اجرای پایلوت طرح پدافندی مراقبت سندرومیک اپیدمی بیماری‌های واگیر در شهرستان‌های سیاهکل و آستارا خبر داد.

به گزارش مهرگیلان ؛ شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیش از ظهر امروز در نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان در سالن شهید انصاری استانداری گیلان، گفت: پدافند غیرعامل فراتر از ساخت‌ و سازها است و در حوزه سلامت نیز قابلیت اجرایی دارد.

وی به تجربه موفق دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مراقبت پیشگیری از شیوع بیماری ها اشاره کرد و افزود: برای نخستین بار در کشور دانشگاه علوم پزشکی گیلان طرح نظام مراقبت سندرومیک اپیدمی بیماری‌های واگیر را در استان اجرا کرد که این طرح در حال حاضر مورد بازدید کارشناسان بهداشت جهانی قرار گرفته و از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک الگو در خاورمیانه مطرح شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، تصریح کرد: در مراقبت سندرومیک اپیدمی وقتی میکروب یا عامل بیماری‌زا به بدن بیمار وارد می‌شود، بیماری شناسایی و ثبت می شود و در صورت بروز همه گیری و شیوع بیماری در منطقه ای خاص، بلافاصله آلارم اطلاع رسانی برای مسوولان ارسال می شود که با انجام تمهیدات لازم از انتقال و همه گیری بیماری در سطح جامعه جلوگیری می شود.

یوسف زاده با اعلام این که اجرای طرح مذکور در شهرستان‌های سیاهکل و آستارا به‌ صورت آزمایشی آغاز شده است، خاطر نشان کرد: به‌زودی در همه شهرستان‌های استان گیلان طرح مراقبت سندرومیک اپیدمی اجرا خواهد شد./  انتهای پیام