مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه استان در عرصه مطبوعات و خبرنویسی جایگاه بسیار خوبی دارد، گفت: در عرصه بین‌المللی نیز گیلانیان در زمینه قلم‌زدن خبری شهرت دارند. به گزارش مهر گیلان ،فیروز فاضلی ظهر امروز در جلسه شورای استان با حضور وزیر ارشاد اظهار کرد: بنده افتخار می‌کنم مدیر کل یک […]

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه استان در عرصه مطبوعات و خبرنویسی جایگاه بسیار خوبی دارد، گفت: در عرصه بین‌المللی نیز گیلانیان در زمینه قلم‌زدن خبری شهرت دارند.

به گزارش مهر گیلان ،فیروز فاضلی ظهر امروز در جلسه شورای استان با حضور وزیر ارشاد اظهار کرد: بنده افتخار می‌کنم مدیر کل یک جامعه هنرمند هستم که در اندک زمانی ستارگان برجسته‌ای را در عرصه و فرهنگ و هنر داشته است.

وی گیلان را نخستین استانی دانست که دارای چهار کنسولگری بوده است و افزود: به همین دلیل تبادلات فرهنگی در گیلان بسیار زیاد است‌.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه نهادهای فرهنگی در این استان بسیار زیادی است، ادامه داد: این نهادها همدلی و همفکری، هم‌اندیشی و هم‌افزایی خوبی دارند.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر در استان از قدیم مطرح بوده است، تصریح کرد: اکنون ٢٨۴ نشریه در استان منتشر می‌شود و ٣۴ گروه نمایشی در گیلان فعال بوده و نخستین خانه تئاتر کشور در این استان راه‌اندازی شده بود.

فاضلی با تصریح بر اینکه ٢٨ نفر از اساتید فعلی هنرهای تجسمی گیلانی هستند، گفت: پیشرفت‌های خوبی در این زمینه کسب کرده‌ایم و در بخش کتاب‌های کودک و نوجوان نسبت به گذشته با رشد ۵۶ درصدی مواجه بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: در بخش کتاب‌های ترجمه شده با پیشرفت ١٠۵ درصدی و در کتاب‌های چاپ نخست با رشد ۶٣ درصدی روبه‌رو بوده‌ایم و در ناشران فعال ٢٩ درصد در استان پیشرفت داشته‌ایم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه این استان با داشتن ٩ روزنامه در رتبه دوم کشور پس از تهران قرار دارد، یادآور شد: اکنون ٣٠ موسسه قرآنی و عترت فعال در استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در بخش قاریان در سال ٩٢ تعداد ۶٠٠ قاری استانی داشتیم، یادآور شد:  اکنون تعداد قاریان به ۴ هزار نفر رسیده و در مدت حضور بنده ٣۵ شاخص در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری اداره کل ارشاد اتفاق افتاد و زبان گیلکی به عنوان سومین زبان تعزیه در کشور مطرح شده است.

فاضلی با تصریح اینکه در عرصه مطبوعات و خبرنویسی گیلان جایگاه بسیار خوبی دارد، خاطرنشان کرد: در عرصه بین‌المللی نیز گیلانیان در زمینه قلم‌زدن خبری شهرت دارند/انتهای پیام