تقویت تعاملات امنیتی و مرزبانی در جریان سفر ‘عبدالرضا رحمانی فضلی’ وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و دیدار روز دوشنبه وی با ‘مدد قلی اف’ رئیس سرویس امنیت دولتی و ‘الچین قلی اف’ فرمانده نیروی مرزبانی این کشور مورد تاکید قرار گرفت. به گزارش مهر گیلان، دکتر رحمانی فضلی در دیدار با […]

تقویت تعاملات امنیتی و مرزبانی در جریان سفر ‘عبدالرضا رحمانی فضلی’ وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و دیدار روز دوشنبه وی با ‘مدد قلی اف’ رئیس سرویس امنیت دولتی و ‘الچین قلی اف’ فرمانده نیروی مرزبانی این کشور مورد تاکید قرار گرفت.

photo_2016-10-04_11-09-23

به گزارش مهر گیلان، دکتر رحمانی فضلی در دیدار با مدد قلی اف رئیس سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان که دکتر نجفی استاندار گیلان نیز وی را همراهی می کرد روابط دو کشور همسایه را راهبردی و مشترکات تاریخی و مذهبی را بستر مناسب این روابط خواند و گفت: ما تلاش می کنیم این روابط هر چه بیشتر توسعه یابد.

وی تأمین امنیت را بستری برای توسعه اقتصادی و ارتقاء وضع رفاه مردم دانست و بر ضرورت ایجاد تسهیلات هر چه بیشتر در گذرگاه های مرزی دو کشو تاکید کرد.

دکتر رحمانی فضلی اظهارکرد: همکاری امنیتی هر چه بهتر باشد، تاثیر مثبتی در منطقه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه بعضی از قدرت ها مانند رژیم صهیونیستی و آمریکا تلاش می کنند افراط گری را در منطقه ما گسترش دهند، ادامه داد: یکی از راه های جلوگیری از افراط گری بویژه افراط گری مذهبی، آشنایی صحیح مردم با دین مبین اسلام است و این امر باعث می شود مردم به صورت متحد از کشورشان دفاع کنند.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تأمین امنیت در اولویت است، گفت: ما آمادگی داریم تجربیات اطلاعاتی خود را در اختیار شما قرار دهیم.

دکتر رحمانی فضلی همچنین در دیدار ‘الچین قلی اف’ فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان بر همکاری مشترک مرزی تاکید کرد و گفت: مرزهای دو کشور، مرزهای دوستی، برادری و صلح است و ما باید همکاری در این راستا را بیش از پیش توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: نباید به مسایل کوچک توجه کرد و من به مسئولان نهادهای مرتبط دستور داده ام به مسائل جزئی در این حوزه پرداخته نشود.

‘مدد قلی اف’ رئیس سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان هم در این نشست، سطح روابط دو کشور را رضایتبخش توصیف کرد و گفت: ما ایران را کشور برادر خود می دانیم و تمامیت ارضی و مرزهای آن مورد احترام ما است.

وی همچنین از کمک ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران از جمهوری آذربایجان ابراز قدردانی کرد.
وی به سفر خود به جمهوری اسلامی ایران همراه با رئیس جمهوری آذربایجان اشاره و اظهارکرد: در آن سفر گفت و گوی خوبی با سید محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران داشتیم و تفاهم های خوبی بین ما حاصل شد.

قلی اف به دخالت های خارج از منطقه اشاره کرد و ادامه داد: بروز مناقشات و درگیری های نظامی در برخی کشورهای اسلامی در منطقه، نتیجه این دخالت ها است.

‘الچین قلی اف’ فرمانده نیروی مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ضمن استقبال از نظرات دکتر رحمانی فضلی در این زمینه گفت: روابط مرزبانان دو کشور رضایت بخش است اما تلاش ما بر توسعه هر چه بیشتر روابط متمرکز خواهد بود./انتهای پیام