جلسه هماهنگی ستاد اربعین گیلان برگزار شد و مسئولان از ثبت نام ۱۱ هزار زائر گیلانی اربعین در سامانه سماح و برپایی ۱۲ موکب این استان در کشور عراق خبر دادند. به گزارش  مهر  گیلان ، آخرین جلسه هماهنگی ستاد اربعین استان گیلان پیش از ظهر یکشنبه در سالن شهید انصاری استانداری گیلان با حضور اعضا […]

جلسه هماهنگی ستاد اربعین گیلان برگزار شد و مسئولان از ثبت نام ۱۱ هزار زائر گیلانی اربعین در سامانه سماح و برپایی ۱۲ موکب این استان در کشور عراق خبر دادند.

به گزارش  مهر  گیلان ، آخرین جلسه هماهنگی ستاد اربعین استان گیلان پیش از ظهر یکشنبه در سالن شهید انصاری استانداری گیلان با حضور اعضا برگزار و هماهنگی‌های لازم برای ارائه هرچه بهتر خدمات به زوار اربعین حسینی (ع) انجام شد.

پذیرایی ۱۵ هزار زائر اربعین حسینی توسط گیلان

در ابتدای این جلسه دبیر ستاد اربعین گیلان ضمن ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته، اظهارکرد: در پیاده روی اربعین امسال گیلان ۱۲ موکب در کشور عراق برپا خواهد کرد.

غلامرضا عباسپور با بیان اینکه به رغم جوسازی‌های انجام شده شاهد افزایش میزان جمع آوری کمک‌های مردمی برای برپایی موکب‌ها هستیم، گفت: در جلسه ستاد اربعین کشور که هفته گذشته برگزار شد از استان گیلان به عنوان یکی از استان‌های فعال در زمینه پیاده روی اربعین تقدیر و تشکر شد.

وی با اشاره به اینکه در اربعین امسال استان گیلان پذیرایی ۱۵ هزار زائر را برعهده دارد، تصریح کرد: از هفته‌های گذشته اقدامات لازم برای برپایی موکب‌های شهرستان‌های رودسر در مرز مهران، آستانه اشرفیه، لنگرود، لاهیجان و سیاهکل در نجف اشرف و شهرستان های رشت، فومن و شفت، صومعه‌سرا و ماسال، بندرانزلی و رضوانشهر در شهر کربلا انجام شده است.

دبیرستاد اربعین گیلان در ادامه با بیان اینکه تلاش شده تا برای بسیاری از خادمان موکب‌ها ویزای رایگان دریافت شود، اظهارکرد: تعامل و هماهنگی دستگاه‌ها و نهادهای مردمی برای جمع آوری نذورات مردمی باید بیش از گذشته باشد.

وی با اشاره به ورود زائران کشورهای آسیاب میانه، قفقاز و جمهوری آذربایجان از طریق مرز آستارا به گیلان، گفت: در سال جاری پیش بینی شده که بیش از ۱۲ هزار نفر از زوار کشورهای خارجی از طریق آستارا وارد این استان شود.

عباسپور با بیان اینکه در سال گذشته از استان گیلان بیش از ۲۲ هزار زائر در مراسم اربعین حسینی حضور داشت، گفت: پیش بینی شده که امسال این میزان به بیش از ۳۰ هزار زائر افزایش یابد.

صدور روادید برای ۳۸۲۳ زائر گیلانی اربعین 

در ادامه مدیرکل حج و زیارت گیلان با اشاره به ثبت نام ۱۱ هزار گیلانی در سامانه سماح برای حضور در پیاده روی اربعین، اظهارکرد: در ۴۸ ساعت گذشته با توجه به کاهش ۳۵ درصدی قیمت ویزا  میزان ثبت نام افزایش یافته است.

حسن فعال با بیان اینکه تاکنون نیز سه هزار و ۵۸۸ ویزا برای زائران گیلانی اربعین حسینی صادر شده است، افزود: ۵۴ شرکت در سراسر استان گیلان آماده ثبت نام از زائران گیلانی اربعین حسینی هستند. روز گذشته نیز مدارک هزار و ۸۲۳ نفر برای صدور ویزا به سفارت ارسال شده است.

مستندسازی همایش پیاده روی اربعین اولویت صدا و سیما

مدیرکل صدا و سیمای گیلان نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر اهتمام ویژه این سازمان در پوشش همایش معنوی اربعین حسینی (ع)، تصریح کرد: در ستاد اطلاع رسانی اربعین گیلان مقرر شد در مدت ورود و خروج زائران گیلانی و خارجی برای حضور در این همایش معنوی صدا و سیما نسبت به تهیه گزارش، مصاحبه، فیلم و عکس از مسئولان مربوطه و زائران اقدام کند.

حسن ظهیری با بیان اینکه چندین برنامه آموزشی نیز برای حضور زائران در این همایش تدارک دیده شده است، گفت: یک گروه نیز برای مستندسازی حضور زائران خارجی از مرز آستارا در این شهرستان مستقر می شوند.

وی به برنامه‌های تدارک دیده شده در شب و روز اربعین نیز در سطح استان گیلان اشاره و مطرح کرد: مراسم عزاداری شب اربعین حسین از شهرستان لنگرود و صبح و عصر این روز نیز از شهرستان های آستانه اشرفیه و رشت از سیمای مرکز استان پخش می شود.

کاهش بلیط اتوبوس برای زائران گیلانی اربعین

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان  در ادامه این جلسه با اشاره به آمادگی این اداره کل در زمینه تهیه امکانات لازم برای حمل و نقل زوار و همچنین حضور در مرز مهران برای آماده سازی این مسیر، اظهارکرد: یکی از اقدامات مهم این اداره کل کاهش قیمت بلیط اتوبوس برای زائران گیلانی اربعین حسینی  است.

محمدرضا نازک کار افزود: براساس تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه هزینه بلیط اتوبوس از شهر رشت ۱۱۰ هزار تومان و از شهرستان‌ها ۱۲۰ هزار تومان است.

به گفته این مسئول در حال حاضر سه دستگاه سنگین راهداری استان گیلان برای کمک به آماده‌سازی مسیر منتهی به مرز مهران در این منطقه حضور دارند.

حضور ۲ تیم امدادی جمعیت هلال احمر گیلان در عراق 

در ادامه این جلسه مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان با اشاره به فعالیت این جمعیت در حوزه امداد و نحات، درمان و پزشکی در خارج از مرز ایران و در کشور عراق در طول پیاده روی اربعین از اعزام دو تیم امدادی این جمعیت به این عراق خبرداد.

مهدی ولی پور همچنین به اعزام یکدستگاه آمبولانس و یک دستگاه تریلر برای حمل اقلام مورد نیاز به کشور عراق نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۲۰۰ تُن داور به عراق ارسال شده که خوشبختانه در این زمینه نگرانی وجود ندارد.

وی گفت: هماهنگی‌های لازم برای حضور امدادگران جمعیت هلال احمر گیلان در دو موکب نور زهرا و محسنین صورت گرفته و طی امروز و فردا نیز داورهای مورد نیاز این دو موکب در اختیار آنها قرار می گیرد.

ورود نخستین گروه ۶۰ نفر از زائران خارجی اربعین حسینی به آستارا

فرماندار آستارا نیز در این جلسه با اشاره به ورود نخستین گروه از زائران خارجی اربعین حسینی به مرز آستارا، اظهارکرد: این گروه شامل ۶۰ جوان هستند که در قالب دو کاروان روز گذشته وارد مرز آستارا شده اند.

یونس رنجکش با بیان اینکه تلاش شده تا تمامی امکانات و لوازم مورد نیاز برای پذیرایی از زائران خارجی اربعین حسینی در این مرز فراهم شود، گفت: با توجه به ورود روزانه سه هزار اتباع خارجی به مرز آستارا برای تسهیل امور گیت های ورود و خروج اتباع و زوار خارجی را جدا کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری در مرز آستارا افزایش یافته ولی نیازمند تقویت بیشتر این زیرساخت‌ها هستیم، افزود: در زمینه تأمین امنیت نیز باید چند دوربین در مرز نصب شود که مسئولان باید در این زمینه به شهرستان کمک کنند./ انتهای پیام / مهر /گیلان