بررسی وضعیت تغذیه‌ای و بر طرف کردن کمبود‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های ویروسی و درمان آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.نقش ویتامین‌ها را در پیشگیری و کنترل کرونا جدی بگیریم، رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه به گزارش مهر گیلان -دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: ویروس‌ها بدون همکاری و مشارکت […]

بررسی وضعیت تغذیه‌ای و بر طرف کردن کمبود‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های ویروسی و درمان آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.
نقش ویتامین‌ها را در پیشگیری و کنترل کرونا جدی بگیریم، رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه به گزارش مهر گیلان -دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: ویروس‌ها بدون همکاری و مشارکت بدن میزبان امکان تکثیر و بیماری زایی ندارند. افراد با کمبود مواد مغذی و ضعف سیستم ایمنی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های ویروسی و نیز تشدید شرایط بیماری پس از ابتلا به آن قرار دارند؛ بنابراین بررسی وضعیت تغذیه‌ای و بر طرف کردن کمبود‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های ویروسی و درمان آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

مریم مهارت افزود: با توجه به اینکه مواد مغذی در عملکرد مناسب و تقویت سیستم ایمنی نقش بسیاری دارد، توصیه می‌شود مواد مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی از جمله ویتامین ، A، D، E، B ۶، B ۱۲، C و روی به اندازه کافی مصرف شود.

یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که کمبود آن زمینه را برای بروز عفونت فراهم می‌کند. ویتامین A یک ویتامین ضد التهاب است که در بعضی عملکرد‌های سیستم ایمنی نقش دارد و کمبود آن منجر به تضعیف سیستم ایمنی می‌شود.
منابع غنی ویتامین A: جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شیر و لبنیات، میوه‌ها و سبزی‌های زرد رنگ

مطالعات اخیر نشان داده اند که ویتامین D از ابتلا به عفونت‌های تنفسی به ویژه عفونت‌های ویروسی جلوگیری می‌کند. دریافت مناسب این ویتامین از منابع غذایی به صورت روزانه منجر به افزایش سطح ایمنی در بدن می‌شود.

منابع غنی ویتامین D: ماهی‌های چرب، لبنبات، زرده تخم مرغ

ویتامین E از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است که عملکرد آنتی اکسیدانی قوی داشته و به بدن در تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با عوامل بیماری زا مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کند.

منابع ویتامین E: مغز‌ها مانند بادام، بادام زمینی، فندق و روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتابگردان، ذرت و سویا

این ویتامین در تولید سلول‌های سفید خون نقش دارند.

منابع غنی از ویتامین B ۶: منابع پروتئینی، سبزیجات نشاسته‌ای مانند سیب زمینی، میوه‌ها (غیر از مرکبات)

کمبود ویتامین B ۱۲ باعث پیشرفت سریع عفونت‌های ویروسی می‌شود. این ویتامین در تولید سلول‌های سفید خون نقش حیاتی دارد و سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. توصیه می‌شود این ویتامین از منابع غذایی آن تامین شود.

منابع غنی ویتامین B ۱۲: پر. تئین حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی ها، ماکیان، لبنیات و تخم مرغ

ویتامین C از جمله ویتامین‌های محلول در آب است که به کمک تجمع در سلول‌های دخلی در ایمنی سبب از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شود. این ویتامین علاوه بر اینکه یک آنتی اکسیدان قوی است، منجر به بهبود جذب آهن در بدن می‌شود. نگهداری طولانی مدت در یخچال، پختن، گرمای هوا، نور و دخانیات باعث از بین رفتن این ویتامین می‌شود.

منابع غنی ویتامین C: میوه‌ها مانند پرتقال، لیمو، کیوی، فلفل دلمه ای، انواع کلم، گوجه فرنگی

کمبود روی با کاهش تعداد ماکروفاژ‌ها و افزایش استرس اکسیداتیو منجر به تضعیف سیستم ایمنی می‌شود.

منایع غنی روی: غلات کامل، لبنبات و منابع حیوانی

مصرف کافی سلنیوم باعث کاهش استرس اکسیداتیو، کاهش التهاب و نیز سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

منایع غنی از سلنیوم: منابع پروتئین حیوانی، موز، لبنیات، قارچ، برنج قهوه‌ای

آهن در منابع گیاهی و حیوانی یافت می‌شود و کمبود آن آسیب و تضعیف سیستم ایمنی بدن را به همراه دارد. اگر منابع غذایی به همراه غذا‌های حاوی ویتامین C مصرف شوند، جذب آهن افزایش می‌یابد.

منابع غنی از آهن: گوشت قرمز، مرغ، سبزی ها، حبوبات، میوه‌های تازه و خشک، غلات کامل، تخم مرغ

مصرف دوز‌های بالای ویتامین‌ها و مواد معدنی اثر محافظتی ثابت شده‌ای در پیشگیری از بیماری‌های عفونی ندارد. مکمل در حد توصیه استاندارد در افرادی که دریافت کافی از منابع غنی مواد غذایی گفته شده ندارند، توصیه می‌شود.

۱. تا کنون انتقال ویروس کرونا از راه مواد غذایی گزارش نشده است، ولی بهتر است برخی موارد احتیاط در زمینه بهداشت مواد غذایی رعایت شود. منابع غذایی حیوانی به صورت کامل پخته مصرف شود و از مصرف غذا‌های خام که امکان شست و شوی کامل آن‌ها وجود ندارد پرهیز کنیم.

۲. از وسایل آشپزخانه مجزا برای آماده سازی مواد غذایی خام و پخته استفاده شود و هنگام آماده سازی مواد غذایی خام و پخته دست خود را کامل بشوییم.

۳. از به اشتراک گذاشتن وسایل مورد استفاده در مصرف مواد غذایی مانند قاشق، چنگال، کارد و لیوان پرهیز کنیم.

۴. در زمینه مصرف مایعات: تا حد امکان، مایعات کافی و فراوان بنوشیم. هیدراته بودن بدن به بدن برای دفع سموم و حفظ ایمنی مناسب کمک می‌کند.

۵. اگرچه برخی مواد غذایی گیاهی (مانند سیر) حاوی ترکیبات و فیتوکمیکال‌هایی هستند که می‌توانند در تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با عفونت‌های باکتریایی و ویروسی موثر باشند، اما شواهدی مبنی بر مصرف آن در درمان بیماری ویروس کرونا وجود ندارد.

بزرگنمایی اثرات مفید سیر، زنجبیل، و سایر مواد غذایی و مصرف بی رویه آن‌ها می‌تواند اثراتی سوء بر متابولیسم بدن داشته و نیز با اثرات سایر مواد غذایی و مکمل‌ها و دارو‌های تجویز شده احتمالی تداخل کنند.