در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رئیس جمهور مقرر شد با توجه به تعطیلات پیش رو در ۱۴ و ۱۵ خرداد، و کنترل بیشتر بیماری، تردد بین استانی از ساعت ۱۲ سه شنبه ۱۱ خرداد تا ساعت ۱۲ ظهر دوشنبه ۱۷ خرداد ممنوع شود.

به گزارش مهر گیلان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا بعداز ظهر چهارشنبه در حضور رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه کمیته‌های بهداشت و درمان، امنیتی، اجتماعی و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی و همچنین کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات گزارش خود را درخصوص وضعیت روند کنترل و مهار بیماری در کشور، اجرای پروتکل‌های بهداشتی و نظارت و اعمال محدودیت‌ها در این زمینه ارائه کردند.
کمیته امنیتی، اجتماعی ستاد ملی کرونا با اشاره به ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با انتخابات به استانداری‌ها، ستاد انتخابات کشور، استان‌ها و ستاد‌های انتخاباتی نامزدها، بر ضرورت رعایت کامل و دقیق این دستورالعمل‌ها در همه مراحل انتخابات از تبلیغات نامزد‌ها تا روز برگزار انتخابات تاکید کرد.
در این جلسه، کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی دقیق رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم و نامزد‌های انتخابات اعم از ریاست جمهوری و شورا‌های شهر و روستا با توجه به گستردگی و تعداد بالای نامزد‌ها و متفاوت بودن الزامات آن با انتخابات ریاست جمهوری را مورد اشاره و تاکید قرار داد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در انتخابات باید به گونه‌ای باشد که سلامت مردم و مشارکت بالا در انتخابات را تضمین کند گفت: صیانت از جان و رای مردم در انتخابات مهمترین وظیفه دولت به عنوان مجری انتخابات است و عملکرد ما باید به گونه‌ای باشند که مردم از سلامت جان و صیانت از رای خود اطمینان داشته باشند.
آقای روحانی با بیان اینکه دولت در این موضوع مهم با حداکثر توان به وظیفه خود عمل خواهد کرد، اظهار داشت: نظارت بر اجرای دقیق پروتکل‌های ابلاغ شده مرتبط با انتخابات بسیار مهم است و می‌تواند سلامت مردم در روز انتخابات را تضمین کند.
رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی دقیق و همچنین ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه به مردم از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی، تصریح کرد: با استفاده از تجارب گذشته در زمینه آموزش اجرای دقیق و کامل دستورالعمل‌های بهداشتی باید با ساختن برنامه‌های ویژه آموزشی و پخش آن در رسانه‌های مختلف از اجرای دقیق پروتکل‌ها از سوی مردم و نامزد‌ها در ایام تبلیغات و روز انتخابات اطمینان حاصل شود.

صیانت از جان و رای مردم، مهمترین وظیفه دولت
در این جلسه همچنین گزارشی از مراحل اجرای واکسیناسیون در کشور و همچنین روند واردات و تولید واکسن و همچنین اطلاع رسانی شفاف در این زمینه درخصوص اولویت‌های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون از سوی کمیته بهداشت و درمان ارائه و اعلام شد که عملیات واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال تا اوایل هفته آینده پایان خواهد یافت و بلافاصله با تامین واکسن جدید کار تزریق واکسن به بیماران خاص و سایر گروه‌های سنی بر اساس سند ملی واکسیناسیون آغاز خواهد شد.
آقای روحانی در این زمینه با بیان اینکه دولت خود را به واکسینه کردن حداقل ۱۴ میلیون نفر گروه هدف تا پایان فعالیت خود، مکلف و موظف کرده است، بار دیگر درخصوص انجام اقدامات لازم از سوی وزارت بهداشت برای واردات واکسن مورد نیاز از خارج با هماهنگی وزارت امور خارجه و بانک مرکزی تاکید کرد.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه تولید واکسن داخلی از تلاش هم دست اندرکاران در این زمینه قدردانی کرد.
آقای روحانی با بیان اینکه خوشبختانه با مراعات پروتکل‌های بهداشتی و اعمال نظارت‌ها و همه تلاش‌های انجام شده در مسیر مقابله با کرونا و مهار موج چهارم، کشور در شرایط باثباتی از نظر بیماری قرار گرفته و از پیک چهارم عبور کرده‌ایم، تاکید کرد: همچنان باید رعایت نکات بهداشتی در دستور کار باشد و بهبود شرایط نباید به عادی‌انگاری و نادیده گرفتن دستورالعمل‌ها منجر شود تا دوباره با موج جدیدی از بیماری مواجه نشویم.