دکتر سید محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت با قدردانی از اعضای شورا در زمینه تسریع بخشی اجرای پروژهای شهری اذعان داشت: پروژه باغ سالار مشکات یک بازآفرینی فرهنگی, تاریخی وطبیعی است که براساس ۴ محور با حفظ نگاه عناصر بازآفرینی حاکم برآن موردنظر قرار گرفته است. به گزارش مهر گیلان ،شهردار رشت موضوع پارک سالار […]

دکتر سید محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت با قدردانی از اعضای شورا در زمینه تسریع بخشی اجرای پروژهای شهری اذعان داشت: پروژه باغ سالار مشکات یک بازآفرینی فرهنگی, تاریخی وطبیعی است که براساس ۴ محور با حفظ نگاه عناصر بازآفرینی حاکم برآن موردنظر قرار گرفته است.

به گزارش مهر گیلان ،شهردار رشت موضوع پارک سالار مشکات را یک بحث بازآفرینی هویتی دانست و گفت: این پارک یادآور گذشته ای تاریخی است که در یک محدوده جغرافیایی معلوم با ایجاد فضای گردشگری مطلوب برای نسل امروز مورد بهره برداری قرار میگیرد .

maskat1وی با تاکید بر حفظ یخچال طبیعی پارک مشکات افزود: امید است با ثبت این چاه در مباحث میراثی و تاریخی گامی بلند در توسعه شهری برداشته شود .

دکتر ثابت قدم با تاکید بر اصالت فرهنگی مردم محله باغ سالار و شهریاران تصریح کرد: مسیر بازآفرینی به طول ۷.۲ کیلومتر از منتهی الیه شهر به سمت عینک واز شرق از انتهای زیرگذر شهید رجایی با طول ۹۸۰ متر و عرض ۱۰ الی ۱۳ در سه لیبل طراحی شده که در ارتفاع از لا به لای این فضای جنگلی عبور خواهد کرد.

شهردار رشت از ارائه برنامه حفظ باغات شهری به شورا خبر داد و یادآور شد: حفظ محیط زیست به عنوان استراتژی توسعه انسان محور و مقوله مربوط به حفظ درختان یکی از رویکردهای اصلی مجموعه مدیریت شهری است.

دکتر ثابت قدم اظهار داشت: عملا شهرداری برآن است تا با تکیه بر تفکر شورای اسلامی در زمینه توسعه فضاهای شهری و قابل بهره برداری برای نسل امروز اصالت شهر را نادیده نگیرد.

شهردار رشت با تاکید بر نهادینه کردن فرهنگ پرداخت عوارض توسط شهروندان خاطرنشان کرد: مجموعه هزینه های شهری که شامل ۳۷۲ وظیفه می شود بخشی با پرداخت عوارض و مالیات توسط مردم تامین می شود.

وی توجه به مناطق کم برخوردار را رویکرد دیگر مجموعه مدیریت شهری خواند و گفت: شهرداری منطقه چهار از جمله مناطقی است که درآمد و هزینه آن از توازن متناسبی برخوردار نیست.

دکتر ثابت قدم انتطار پرداخت عوارض از سوی شهروندان به طور مساوی را غیر قابل قبول دانست و گفت: توسعه گران شهری و متمولین باید تامین منابع مدیریت شهری را در چهارچوب معقول انجام دهند.maskat2

شهردار رشت با اشاره به طلب ۱۶۰ میلیارد تومانی شهرداری از شهروندان تصریح کرد: متاسفانه بدهکاران شهرداری دانه درشتانی هستند. که متاسفانه تعدادی به دلیل حمایت و اتصال به منابع قدرتی از پرداخت بدهی های خود به شهرداری امتناع می ورزند.

تبدیل پارک سالار مشکات به یک کانون فرهنگی

مسعود کاظمی رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز با گرامیداشت روز کتاب اذعان داشت: ایجاد چنین فضایی علاوه بر ایجاد شور و نشاط در بین شهروندان نشان از یک تعامل اجتماعی دارد.

رییس شورای اسلامی شهر رشت ایجاد معابر و روشنایی را از عناصر اصلی پارک و فضای سبز شهر دانست و گفت: امید است با احداث پل طبیعت این پارک تبدیل به یک کانون فرهنگی و ایجاد فضای سبز برای گذران اوقات فراغت سالمندان شود.

ثبت پارک مشکات در مجموعه میراث فرهنگی و تاریخی

مسئول ثبت آثار تاریخی و فرهنگی گیلان حفظ آثار تارخی برای جامعه ایرانی نه یک موضوع فانتزی بلکه یک اصل دانست و اظهار داشت: آثار تاریخی به ۴ بخش منقول. طبیعی. معنوی و غیر ملموس تقسیم می شود.maskat4

دکتر میرصالحی از ثبت پارک مشکات در مجموعه میراث فرهنگی خبر داد و یادآور شد: ایران سرزمینی با ۸ اقلیم شناخته شده است که در منطقه فلات ایران یخچال هایی به صورت سرپوشیده شناسایی شده اما در جنب کاسپین مردم با حفر زمین اقدام به احداث چاه برای جمع آوری برف برای فصل گرم سال می کردند.

تبدیل شهر رشت به بزرگترین مقصد فرهنگی ورزشی شمال کشور

علی مقصودی در این مراسم با تاکید بر زیبایی خدادادی باغ سالار مشکات اذعان داشت: برای احداث و تجهیز پروژه باغ سالار مشکات به مساحت۷۵۰۰ متر بالغ بر ۸۵۰ میلبون تومان هزینه شده است.

مدیر منطقه چهار رشت شهرداری ها را نهادی غیر دولتی خواند و گفت: تمام هزینه های این پارک توسط مردم پرداخت می شود. لذا برای نگهداشت این پارک در ضلع غربی این پارک پس از پایان دادن بحث تملک با فراخوان اقدام به شناسایی سرمایه گذار جهت احداث کافی شاپ و مراکز فرهنگی تفریحی خواهیم نمود.

وی شهر رشت را بزرگترین مقصد فرهنگی ورزشی شمال کشور خواند و تصریح کرد: امنیت در حوزه پارک ها و فضای سبز موضوع مهم و لاینفک مجموعه مدیریت شهری و نهادهای مرتبط است. بنابراین با حمایت پلیس و نیروی انتظامی اقداماتی در این زمینه نیز انجام خواهد شد.

علی مقصودی در خصوص افتتاح لاین کندرو بلوار شهید بهشتی گفت: این پروژه نیز به مساحت ۳۵۰۰ متر مربع و به طول ۵۰۰ متر از دهنه استقامت یک تا جلوی این پارک با هزینه ای بالغ بر ۲۳۰ میلیون تومان در طول مدت ۳۷ روز به بهره برداری رسید.

شاهرخ سالار مشکات اهداء کننده زمین در سخنانی ضمن یادآوری خاطرات پدر مرحوم خود از اعضای شورا و شهردار رشت برای احداث این پارک قدردانی کرد.

در ادامه یکی از اهالی محله شهریاران به بیان خاطراتی از تحولات این منطقه پرداخت.

گفتنی است باغ سالار مشکات به مساحت ۷۵۰۰ متر مربع توسط شاهرخ مشکات وارث حسین علی سالار مشکات حاکم گیلان در دوران قاجاریه برای ساخت پارک و محوطه فضای سبز به منطقه چهار شهرداری رشت اهداء شد./انتهای پیام