نادر حسینی، عضو شورای اسلامی شهر رشت و رئیس کمیسیون فرهنگی این شورا در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح رویه قبلی این شورا در حوزه کتاب و کتابخوانی، توسعه فرهنگی شهر رشت را از اولویت های اصلی شورای ششم عنوان کرد.

به گزارش مهر گیلان -نادر حسینی، عضو شورای اسلامی شهر رشت و رئیس کمیسیون فرهنگی این شورا صبح امروز (۱۰شهریور) با حضور در اداره کل کتابخانه های عمومی استان با پریسا کرمی، مدیرکل این مجموعه دیدار کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست که با همراهی زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها؛ یاسر تقوا، سرپرست معاونت اداری و مالی و مسئول روابط عمومی برگزار شد ضمن تبریک انتخاب حسینی به عنوان عضو شورای ششم شورای اسلامی شهر رشت، نسبت به استمرار همکاری های دو مجموعه برای پیشبرد اهداف فرهنگی خصوصا در حوزه کتاب و کتابخوانی اظهار امیدواری کرد.
پریسا کرمی با برشمردن اقدامات مجموعه کتابخانه های عمومی برای اقشار مختلف مردم در مناطق پنجگانه رشت، ایجاد کتابخانه در مناطق فاقد کتابخانه عمومی برای دسترسی مردم خصوصا کودکان و مادران را از مهمترین اولویت های کتابخانه های عمومی عنوان کرد.
کرمی همچنین با بیان اینکه در این حوزه اقدامات متنوعی انجام شده، راه اندازی کتابخانه عمومی سیار قاصدک و خدمت رسانی به مردم این مناطق را به عنوان یکی از این اقدامات یاد کرد و افزود: علیرغم ارائه خدمات متنوع این کتابخانه کوچک به کودکان مناطق مختلف رشت، ما همچنان شاهد مشکلات بسیار جدی در این حوزه هستیم که امیدواریم با نگاه فرهنگی حاکم بر شورای ششم این موضوع بزودی در دستور کار قرار گرفته و رفع شود.
وی در این دیدار به سرانه فضای مطالعه ۴۶ سانتی متری شهر رشت نیز اشاره کرد و با اذعان به استانداردهای جهانی این شاخص به مقدار۸متر مربع و کشوری آن به مقدار ۲/۵ متر مربع به ازای هر صد نفر شهروند، آن را ناکافی توصیف کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در پایان ضمن ابراز امیدواری نسبت به همکاری شهرداری رشت برای توسعه کتابخانه های عمومی در مناطق مختلف رشت خواستار حمایت های قانونی در این حوزه و نیز همکاری لازم در تامین نیازهای کتابخانه مرکزی رشت به عنوان یکی از اصلی ترین پروژه های فرهنگی شهرستان و استان گیلان و کمک به رفع مشکلات در حوزه رشد شاخص سرانه فضای مطالعه در رشت و حتی گیلان شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این دیدار با تاکید بر مقوله مطالعه کتاب و دانش اندوزی، خواندن کتاب را موجب عقل گرایی و در نتیجه داشتن جامعه ای آگاه و پویا عنوان کرد.
نادر حسینی با اذعان به اهمیت این موضوع با بیان اینکه پیامبر اسلام(ص) همواره پیروان خود را به مطالعه و کسب علم و دانش توصیه می فرمودند، معجزه قرآن را مهمترین مصداق توجه به این موضوع در دین اسلام دانست.
حسینی با ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح رویه قبلی این شورا در حوزه کتاب و کتابخوانی، توسعه فرهنگی شهر رشت از اولویت های اصلی شورای ششم رشت عنوان کرد و گفت: در فرصت چهارساله شورای اسلامی شهر رشت تمام تلاش خود را برای توسعه فضاهای فرهنگی خصوصا کتابخانه های عمومی در مناطق مختلف شهر رشت بکار خواهیم بست.
وی همچنین در پایان با ارئه پیشنهاد برگزاری نشستی ویژه با حضور مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی استان و اعضای کمیسیون فرهنگی شهر رشت و نمایندگان شهرداری برای حل مشکلات در این حوزه، خواستار همکاری های بیشتر دو مجموعه شد.
عضو شورای اسلامی شهر رشت در پایان رفع معضلات و آسیب های اجتماعی در همه سطوح را وابسته به حل مشکلات فرهنگی دانست که با توسعه زیرساخت های کتابخانه ای و اقدامات خلاقانه می توان از ان عبور کرد.
گفتنی است در ادامه این نشست معاونین امور کتابخانه ها و همکاری ها و اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در صحبت های جداگانه در خصوص لزوم راه اندازی کتابخانه سیار استاندارد در شهر رشت، حل مشکلات و موانع موجود برای افتتاح کتابخانه مرکزی رشت و حمایت معنوی شهرداری و شورای اسلامی از کتابخانه ها مطالبی بیان داشتند.